Lazerle eşyalardan ses çıkartmak.

0
142

Rusya Bilimler Akademisi Fizik Enstitü’sü laboratuarlarından birinde bir fıçı su durmaktadır. Modern fiziğin tapınağının tapınağı olan bu yerde su fıçısı ne aramaktadır? Okuyucuların tahmin edecekleri üzere bu adi bir fıçı olmayıp konuşan bir fıçıdır ve bilim adamlarına laser ışınları ile ses hasıl etmek imkanı vermektedir.
Laser ışınları değdikleri noktadaki suyu ısıtır, ısınan bölgede aşırı basınç meydana gelir. Şimdi laser ışınlarının kapasitesi değiştirilirse basınç da değişir İşte bu sırada laser ışınlarının değdiği yerdeki su ses vermeye başlar Tabli fıçı aslında alıştığımız anlamda konuşmaz fıçıya kızılötesi (enfraruj) dalgaboylarında laser ışını gönderilir ve fıçıdan ultrosonik dalgaboylarında ses alınır (yani verilen ışık görülmez, alınan ses duyulmaz cinstendir). Fakat istenirse fıçıdan duyulabilecek ses almak ta mümkündür).

Klasik fizik’te de ışık yolu ile ses elde edilmesi bilınıyordu, fakat laser’lerden önce bunun uygulanma alanı yoktu, çünkü meydana gelen ses ışık kaynağının şiddeti ile oranlı olduğundan ve adi ışığın şiddeti az olduğundan elde edilen ses dalgaları çok zayıf oluyordu.
Laser güçlü bir kaynaktır. Adi ışık “fısıltı ile konuşuyorsa” laser “ciğerlerinin olanca gücü ile bağırır”. Bundan başka laser ışınlarını kontrol çok daha kolaydır laser ışınlarının genişliği ve frekansı istendiği gibi değiştirilebilir, bu gibi ışınların bir yüzey üzerinde hareket ettirilmesi de zor değildir.

SPOUTNİK’den

avatar
  Subscribe  
Bildir