Kuzey denizindeki hazine. Batan Rus altınları.

0
188

1942 Yılında batırılan ingiliz kruvazöründen çıkarılan 180 milyon D.Mlık altın külçelerinin öyküsü.

Norveç’in kuzey kıyısındaki Borentsseeden alınan kodlanmış mesajda şöyle deniliyordu. Operasyon gerçekleştirildi, altın bulundu. Mesaj Alman yapısı özel bir gemi olan Stephamturmun mürettebatından geliyordu. Dalgıçlar 250 m derinlikteki İngiliz Edinburgh Kruvazörünün enkazına inerek altın külçeleri yüklü bölüme ulaşmayı başarmışlardı.

Edinburgh Kruvazörü 1942 yılının 30 Nisan günü saat 16:18′ de U-456 Alman denizaltını tarafından torpillenmiş ve Sovyetler Birliği’ne ait 5.5 ton altınla batmıştı. Yardıma gelen Ingiliz mayın tarama gemi Harier yolcu ve mürettebat dışında (800 kişiden 31 kişi hariç) hiç bir şeyin kurtarılamadığını bildirmişti.

Alman ilgililerinin ifadelerinin aksine 8 Mayıs 1942 tarihli Ingiliz gazetelerinde kruvazörün yara almiş olarak Murmansk’a doğru birkaç mil geri dönebildiği ve kendisine eşlik eden 13 gemiden biri olan Foresight gemisi tarafından batırıldığı ileri sürülmüşü. Bugünki değeri yaklaşık 180 milyon doların üzerinde olan ve çarlık devrinin iki başlı kartal simgesini taşıyan bu altınlarla Sovyetler Birliği o tarihte Amerikan tanklarının, cephane ve yiyecek maddelerinin parasını ödemeyi planlamıştı. Olayın üzerinden 39 yıl geçtikten sonra Jesop Marine Recaverıes adlı bir İngiliz firması enkazın yerini saptamayı başardı. Bunu izleyen günlerde aramaya bir Alman gemicilik Şirketi ve Iskoçya’lı dalgıçlar da katıldı.

Stephanilurm gemisinin özel basınçlı bölmelerinde 12 dalgıç uzun süren bir çalışmayla denizin 250 m. altındaki yüksek basınca yavaş yavaş alıştırıldılar.

özci hir çan içinde ikişer kişilik ekiplerle 4 saatlik vardiyalar halinde enkaza ulaşan dalgıçlar görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak geminin cephanelik bölmelinin bulunduğu yere kaynakla bir delik açtılar ve altın kasalarıni buldular. Herbiri 11,8 kg. gelen külçeler sepetlerle yukarıya ulaştırıldı. Eylül ayı sonunda 465 külçenin yarisının çıkarılması gerçekleştirildi.

Işlem tamamlandıktan sonra toplam altının paylaşılması şöyle olacak % 55 i Sovyetler Birliğine ve Ingiltere’ye 2:1 oranında ve geri kalanı da çıkarmayı gerçekleştirenlere verilecek.
Altını alması planlanmış olan ABD ise o zaman yapılmış olan antlaşmaya göre sigorta bedelini almış olduğundan bu dağıtımdan yararlanamayacak.

Stem ve Hobby’den

avatar
  Subscribe  
Bildir