Kuveyt ekonomisi, resmi dili, tarihi, uçakla kaç saat, insanları, iklimi, para birimi, başkenti.

0
550

Kuveyt nerede bulunur, nüfusu ve yüz ölçümü.
Orta doğudan bir ülke. Basra körfezine kıyıları var, kuzeyde İrak güneyde Sudi Arabistan onun komşuları, yüz ölçümü 17,820 km/kare, nüfusu 3 milyon.

Kuveyt uçakla kaç saat ve vize gereklimi?
İstanbul’dan uçakla yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor Kuveyt e kadar. Coğrafi olarak yakın olsak ta biribirini yeterince tanımayan ülkeler Türkiye ve Kuveyt.
Kuveyt Türkiye vatandaşlarına vize uyguluyor ayrıca ülkede turist vizesi diyede bir şey yok, ancak bu ülkeye ziyaretçi vizesiyle gidilebiliniyor, ülkeye girişte sıkı bir vize kontrolü yapılıyor. Kuveyt bunu ülkesine çalışmaya gelen insanların sayısını sınırlı tutmak için yapıyor çünkü 3 milyon nüfuslu Kuveyt’in ancak 1 milyon nüfusunu yerel halk yani Kuveytliler oluşturuyor, geriye kalan 2 milyon nüfus dışarıdan yani başka ülkelerden çalışmaya gelen insanlardan oluşuyor.

Kuveyt’te yaşayan Türk sayısı ne kadar?
Kuveyt’te yaklaşık 3000 Türk yaşıyor.

Kuveyt coğrafi özellikleri ve iklimi.
Kuveyt düz bir arazi yapısına sahip bir ülke, ülkede tek tük tepelere rastlanıyor en yüksek noktası sadece 306 metre Küveytin. Yaz aylarında sıcaklıklar o kadar yükseliyor ki bazen 50 dereceyi bile geçtiği görülüyor. Klimasız ev, araba, iş yeri, alışveriş merkezleri ve oteller yok, hepsinde kesinlikle klima mevcut. İnsanlar daha çok güneş battıktan sonra cadde ve sokaklara çıkıyorlar ve çarşı ve pazarları dolduruyorlar. Kış aylarıysa ılıman geçiyor, ülkede hakim olan iklim bir çöl iklimi.

Kuveyt ekonomisi ne durumda?
Dünya petrol rezervlerinin 10% bu ülkede, çok yüksek bir rakam. Kuveyt’te göl ve nehir yok bu yüzden içme suyunu denizden elde etmek zorunda kalıyorlar. Mesai kavramı Türkiye’ye göre çok farklı, Kuveyt’te işinizi saat 2 ye kadar yaptırdınız yaptırdınız, yaptıramadınız iş ertesi güne kalıyor artık.

Kuveyt küçük ama zengin bir ülke dünyada petrol fiyatları arttıkça bu ülkeninde gelirleri artıyor, petrol ve doğal gaz bu ülkenin en büyük gelir kaynağı. Kişi başına düşen milli gelirde bu ülkede oldukça yüksek 30,000 dolar cıvarlarında.

Kuveyt devleti halkına eğitim ve sağlık hizmetlerini ücretsiz sunuyor hastanelere hiç ücret ödemiyor Kuveyt vatandaşları. Çocuk sahibi ailelere çocuk başına para yardımları var ayrıca üniversitede okuyan gençler eğer başvururlarsa ayda 100 Kuveyt dinarı yani 360 dolar karşılıksız burs alıyor devletten.

Kuveyt tarihi
Kuveytliler tarihte denizci bir toplum bu topraklarda birkaç bin insan yaşıyormuş. On yedinci ve on sekizinci yüzyıllarda herkes denizciymiş, deniz ticareti, balıkçılık baharat ve inci ticareti yapar geçimlerini bunlardan elde ettikleri paralarla sağlarlarmış. 1950 lere kadar büyük ahşap gemilerle Hindistan’a, Afrika’nın doğu kıyılarına ticaret yapmaya giderlermiş ne bulurlarsa alıp getirirlermiş oralardan. ülkenin yıldızı 1938 lerde akmaya başlayan petrolle parlamaya başlamış, ama o yıllarda başlayan ikinci dünya savaşından dolayı kuyular arzu edildiği gibi işletilememiş. Ancak 1950 li yıllardan sonra kara altını dünya pazarlarına satmaya başlamışlar. Osmanlıdan sonra orta doğuya yerleşen İngilizler çok etkin olmuş bu topraklarda. Petrolün çok bol olduğu bu çoğrafya’da istediği gibi at oynatmış İngiltere.

Kuveyt ancak 1961 yılında bağımsızlığına kavuşmuş ama hala İngilizlerin ülkede çok ciddi bir ağırlığı var diliyle, kültürüyle İngilizler Kuveyt ve orta doğu üzerinde etkinliğine devam ediyor. Kuveyt üniversitesinde bile eğitim dili İngilizce. Resmi dil Arapça olmasına rağmen ülkede ilk okuldaki çocuk bile İngilizce biliyor ve konuşuyor.

Kuveyt körfez Arap ülkeler arasında bağımsızlığını elde eden ilk ülke. Irak bu bağımsızlık olayına hep soğuk yaklaşmış ve Kuveyt’in kendi parçası olduğunu iddia etmişti.

Kuveyt hakkında bilgi.
Ülke temiz ve düzenli diğer zengin körfez ülkelerine çok benziyor, bir refah devleti burası, çölü denizden elde ettikleri suyla yeşilendiriyorlar, sokakları ve caddeleri çok bakımlı.

İçki alımının ve satımının yasak olduğu ülkelerden Kuveyt. Sürekli inşaatlar yükseliyor şehirde. Saddam korkusundan ülkelerine yatırım yapamayan onun yerine Dubai ye ve dünyadaki başka ülkelere yatırım yapan Kuveytliler şimdi öncelikli olarak ülkelerini esas almışlar.

Kuveyt hızla büyüyor ve gelişiyor yeni yeni projeler hazırlanıyor ve zaman kaybetmeden hayata geçiriliyor, para sorunu’da yaşanmadığı için yatırımlar bir biri ardına gerçekleştiriliyor.

Kuveyt’in başkenti neresi?
Çölün üzerinde yükselen bir şehir Kuveyt’in başkenti, başkentinin ismi’de ülkenin ismiyle aynı. Kuveyt’in bir zamanlar en yüksek binaları olan Kuveyt kuleleri artık bu ünvanlarını kaptırmış durumdalar ama ancak hala şehrin silüetin de onlarsız bir kare bulmak zor.

Kuveyt’in başkenti Kuveyt şehrinde çok güzel ve modern yollar var. Kuveyt cadde ve sokaklarında birbirinden lüks araçlar dolasyor dünyanın belki hiç bir yerinde görmediğiniz kadar çok lüks aracı bir anda yollarda görüyorsunuz bu ülkede, insanların en büyük zevklerinden biride lüks bir araca sahip olmak araçların neredeyse tamamının benzinli olması dikkatlerden kaçmıyor.

Körfez caddesi Kuveytin en mesur caddelerinden kuveytli gençlerin trafik polisinden fırsat buldukça şehirde hız yaptığı mekanlardan.

avatar
  Subscribe  
Bildir