Köstebek çekirge hakkında bilgi, nerede yaşar, nasıl ürer?

0
117

Köstebek çekirge (danaburun) nasil ürer ve ne yer?

Köstebek çekirge, toprak için­de kazdığı yuvalar içinde yaşadı­ğından bu ismi almıştır. Biz onları danaburunları adıyla da anarız. Bu böceğin hayatının büyük bir kısmı toprak içinde geçer. Geceleri ise, toprak yüzüne çıkarak faaliyette bu­lunur. Ergin danaburunları, gece­leri elektrik lambalarının bulunduğu yerlere sıklıkla uğrarlar. Bu huyla­rı, onlarla savaşmamızda aleyhle­rine bir durum yaratır. Dişi danabutunları çiftleşmeden sonra,yumur­talarını toprak içine açtıkları odacıklara toplu olarak bırakırlar. Bir dişi, bir defada 100-300 kadar yumur­ta bırakır ve yumurtlamasını 2-3 de­fada tamamlar. Ergin danaburunların ömrü 6 ay ile 2 yıl arasında değişir. Dişi danaburunları genellikle çiftleşmeden sonra erkeklerini yerler.

Danaburunların rutubeti sev­dikleri ve kuraklığa karşı hassas oldukları da anlaşılmıştır. Kumlu, killi, humuslu ve hafif toprakları da çok severler.

Bu hayvan pamuk, çay, şeker­pancarı, patates, çeltik, tütün gibi bitkilerin baş belasıdır. Toprak için­de galeri açarken rastladığı bitkile­rin köklerini keser, yumrularını oyar.
Bu şekilde yaptığı zarar hiç de kü­çümsenecek gibi değildir.

avatar
  Subscribe  
Bildir