Korsan oyunların zararları ve yararları.

0
393

Bu makalede orijinal ve kopya oyunların avantajlarını ve dezavantajlarını kıyaslıyorum. Eğer sizin de aklınıza gelen bir şey olursa lütfen yorum kısmında paylaşın.

OİRİJİNAL
*- Kopya koruma sistemi var, oyunu yavaşlatıyor.
*- İnternet Bağlantısı olmadan çalışmıyor.
*- Steam, uPlay gibi saçmalıkları yüklemek zorunda değilsiniz.
*- Firma iflas ederse veya lisans sunucularını kapatırsa oyun artık çalışmıyor.
*- Online Oynanabiliyor.
*- Virüs bulaşma olasılığı daha düşük.

KORSAN
*- Kopya koruma sistemi yok, aynı güçteki bilgisayarda daha yüksek FPS alıyorsunuz.
*- İnternet Bağlantınız olmasa bile çalışıyor.
*- Çoğu korsan oyun Steam vb yüklemeye gerek kalmadan çalışıyor.
*- Oyun firmadan bağımsız çalışıyor, firma kapansada oyun çalışıyor. İlerde çocuklarınıza bak ben bunları oynuyordum diye gösterebiliyorsunuz.
*- Online oynayabilmek için crackli sunucu bilmek gerekiyor, sadece daha yüksek teknik bilgiye sahip kişiler yapabiliyor, fakat çoğu açık kaynak kodlu master sunucuyu indirip orjinal oyun kapansa bile siz hala kendi private serverinizde orijinal sunuculardan bağımsız oynamaya devam edebiliyorsunuz.
*- Eğer teknik bilginiz yoksa virüs bulaşma olasılığı var, ama abartıldığı gibi korsan indirmeyin kesin virüs bulaşır diye bir şey yok, hikaye bunlar.
*- Üreticiyi desteklememiş oluyorsunuz bu sebepten dolayı korsanını indirdiğiniz o çok sevdiğiniz oyun serisinin yenisi gelmeyebilir!

Tüm bu sebeplerden dolayı, bu kopya koruma sisteminin olmadığı GOG.com mağzasında var ise orijinal olarak almak mantıklı, aksi halde korsan daha cazip.. Bir oyuna para ödüyorsam o oyun sonsuza kadar benim olmalı ve firma bu hakkı benden alamamalı. Firma kapanınca lisans kontrolü yapılamadığından ben artık oyunumu oynayamayacaksam ne anladım o işten. Tabi bu söylediğim MMORPG tarzı oyunlar için geçerli değil, orada bile private sunucular var ama onlarda orijinal iyidir.

avatar
  Subscribe  
Bildir