Köpekbalığı neden saldırır? Köpekbalıkları hakkında bilgi.

0
265

Köpekbalıkları Üzerinde Yapılan Araştırma Sonuçları:
Hayvanlar üzerinde yapılmakta olan bilimsel çalışmalar ya bunların ekolojisini öğrenmek veya verimlerini artırarak çoğalan dünya nüfusunu doyurmak yahut da bu araştırma sonuçlarından yararlanarak insanların daha sağlıklı ve uzun bir yaşam süresini sağlamak amacını gütmektedir.

Halihazırda köpek balıklarıyla yapılan araştırmaların amaçları sadece dalgıçlar için daha gelişmiş sualtı tüfekleri veya denize girenlerin yüzme alanlarını korumak için yeni olanaklar yaratmak değil, bunlara ek olarak ve belki de daha önemlisi bu balıkların denizlerin ekolojisinde oynadıkları önemli rolleri saptamak ve buna bir ışık tutmaktır.

Florida da sınırlı yüzme hareketlerine benzer ses tonunda yavın yapan teyplerle sualtında sürdürülen deneyler sonunda, köpek balıklarının sadece zayıf ye yaralı kişilere saldırdığı saptanmıştır.

Bu hayvanların iştahları, harikulade koku alma yetenekleri nedeniyle kolayca kamçılanmakta örneğin çok küçük miktardaki kan dahi çok uzak mesafelerdeki köpek balıklarını etkilemeye ve bölgeye çekmeye yeterli olmaktadır.

Bilimsel adı Odontaspis tourus olan bir tür köpek balığının yumurtaları, kuluçka devrim bu hayvanların dişilerinin döl yatağında geçirmekte, yumurtadan çıkan genç balıklar denizde barınabilecek yeterli gelişme dönemine erişinceye kadar burada kalmaktadırlar.

Ancak yumurtadan ilk çıkan genç köpek balıkları kendisinden sonra çıkan daha zayıf ve güçsüz kardeşlerini yiyerek onlarla beslenmektedirler.

Bu yaşam savaşından ise geriye, ana dişinin iki ayrı döl yatağında sağ kalan sadece iki genç köpekbalığı kalmakta ve bunlar doğmaktadır. Bu olay havvanlar ülkesinde bilinen tek rahim içi yamyamlık (Cannibalısm) olmaktadır.

Köpekbalıkları kıkırdaklı hayvanlar olup, bunların vücut yapılarını saptamak için organlarını ayırmak ve önemli vücut bölümlerinin detaylı kesitlerini yapmak daha kolay olmaktadır.

Bilim adamlarının gözlemlerine göre köpek balıkları kansere büyük bir direnç göstermekte ve insanlara göre kalp hastalıklarına daha az duyarlı bulunmaktadırlar.

Bu gözlem sonuçları ayrıca bu balıklarda sadece bir tür bağışıklık maddesinin (Antikor) mevcudiyetim ortaya kovmuştur.

Bu konuyu daha belirli bir aydınlığa kavuşturmak için bu hayvanların kan ve tüm organlarının mümkün olabilen bütün balıkları yapılarak köpekbalıklarının kanser meydana getiren maddeleri detoksike etmeyi mümkün kılan ve çok etkili olan savunma mekanizmasını öğrenmeye gayret edilmektedir.

Başka bir çalınmada ise kalp hastalıklarına karşı büvük bir direnç gösteren köpekbalıklarının bu organını çeşitli yönlerden araştırmak için bu hayvanların damar sisteminin kesitleri üzerinde araştırmalar yoğunlaşmış durumdadır.

Üzerinde durulan diğer önemli bir konu ise. köpekbalıklarının neden memeli hayvanlara oranla beyin zedelenmelerine çok daha az bir reaksiyon gösterdiklerim saptamaktır.

bilim için enteresan görülen ve nedeni üzerinde durulan diğer bir konu da köpekbalıklarında diğer balıkların aksine, yüzmeyi temin eden içi hava ile dolu yüzme kesesi bulunmadığı halde bütün yaşamları boyunca bu hayvanların bunu nasıl devam ettirebilmeleridir.

Prof. Dr. Nevzat GÜRALP

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir