Kontakt lens alırken nelere dikkat edilmeli? Göz kontakt lens çeşitleri ve özellikleri.

0
216

Kontakt lens alırken dikkat edilmesi gerekenler
Bu kullanacak kişinin gereksinmesine bağlıdır. Lens kullananlardan yüzde ellisine şimdi yumuşak lens takılmaktadır. Bu örneğin Polyhema, su emici, peltemsi bir polimer plastiktir. Kuru iken kolay kırılan bu lensler ıslatılınca yumuşak ve kolayca bükülebilir durumdadır. Takıldıkları esnada gözün doğal yaşını emer ve iç yüzleri ile göze, tıpkı duvar kağıdının duvara yapıştığı gibi sıkıca yapışır. Yumuşak lensler geceleri çıkartılmalıdır, fakat bazı vakalarda haftalarca günde 24 saat takılmaları da önerilir.

Genellikle, Polymethyl Methacrylate veya Cellulose Acetate Butyrate gibi plastiklerden yapılan seri lensler daha dayanıklıdır. Bunlar kornea üzerindeki gözyaşı tabakası üzerinde adeta yüzer durumdadırlar. Fakat katı olduklarından bazı insanların gözleri bunlara alışmakta zorluk çeker. Gözü tahriş eden yabancı cisimlerin bunların altına kaçması olasılığı da çoktur. Spor yapanlar ve faal kadınlar için, korneayı olduğu kadar gözün akını da kaplayan seri veya yumuşak lensler, lensin düşüp kaybolmasını önler. Yüzücüler ve dalgıçlar da, lenslerinin su ile sürüklenmesini istemiyorlarsa bu tip lens kullanmalı veya lensden başka, yanları kapalı iri pilot gözlükleri takmalıdır.
Seri olsun, yumuşak olsun lensler açık renk ve hassas gözlüleri güneş ışınlarından korumak için renkli olabilir. Bu göze istenen rengi de sağladığından, film ve televizyon artistleri arasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Gözleri yaralanan, veya yara izi devamlı kalan hastalarda da renkli lens kullanılmaktadır.

READER S DİGESTden

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir