Kokudan araçta ne hasar olduğunu anlama? Arabada hangi koku ne anlama gelir

0
255

Motorda ya da arabanın öteki öğelerinde bulunan kimi (bazı) bozuklukları meydana çıkarmak için çok kez koku duygusu yeterlidir, örneğin çok kızan bir motor, belirli bir radyatör kokusu ya da kızgın bir yağ kokusu çıkarır.

Motordan özel bir çaba istendiğinde kayma yapan bir yorgun debreyaj, yanık kauçuk kokusu saçar. Kızan frenler de böyle olur. Şu ya da bu durumda her şeyden önce, gösterge tablosuna bakmak gerekir, ışıklı tanıklar hep sönük müdür? Çeşitli kadranların ibreleri normal bir bölgede midir?

Çoğu kez, tam gaz yapar yapmaz beliren benzin kokusu, normal olarak çabuk kaybolur Sürüp giderse, gecikmeksizin onarılması gereken tehlikeli bir kaçak var demektir (Karbüratör düzeyinde benzin nişanları bulmak kolaydır). Arabanın içini bir yalıtkan kokusu kaplarsa, bir kısa devre olup olmadığını anlamak için gösterge tablosunun altındaki kablolara bakmak yerinde olur. Bir kablo demetinin çevresinde duman çıkarsa, akümülatörü hemen ayırmalıdır. Yanık bir çapul kokusu, döşeme Üzerindeki halıya, koltuğun kumaşına ya da elbise üzerine bir sigara ateşi düştüğünü gösterir. Bu durumda, arabayı durdurarak her yana bakmak yerinde olur.

Egzoz gazları kimileyin olağandışı kokuların kaynağı olurlar. Bir yandan, susturucunun delinmesi halinde yakıcı gazlar duygun gereçleri (kablo kaplaması, havalı lastik kauçuğu) ısıtır. Öte yandan, gazlar doğrudan doğruya, ya iyi kapanmamışsa bagajdan, ya da arabanın altındaki boru delinmişse, başka aralık ve deliklerden (yarı açık camlar, motor bölmesine bağlı havalandırma yolları) arabanın içine girebilir. Bu konuda, aralık bir arka kapağın, camı indirilmiş bir arka kapının, gazların girmesine elverişli olduğunu bilmekte yarar vardır, araba ilerledikçe arkasında, gazları kendine çeken bir hava boşluğu yaratır. Bu gazların içinde karbon monoksit vardır. Havadaki 1000’de 1 ila 2 tutarında zayıf bir derişme (concentration) de kırıklıklar ve baş ağrısı baş gösterir. 1000’de 3’den daha kirli bir hava. 30 dakikada öldürücü olabilir.

Derleyen: Ninmettin ÖZBEK

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir