Kobra yılanı hakkında bilgi.

0
499
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fas’a gidenler, mutlaka yılan oynatıcıları da görmek isterler. Oynatılan çeşitli yılanlar arasında kobra, baş köşede yer alır. Eski Mısır’da büyücüler, halkı etkilemek için kobranın yarattığı dehşetten yararlanırlardı. Kobra oynatıcılar, önce kobraya bir bez ısırtır bezi hızla geri çekerek zehir dişlerini kırarlar. Yine de kobrayı, doğadan çıplak elle avladıklarında, göze aldıkları tehlike az sayılmaz.

Mısır kobrasına Naja haje denir. Kleopatra’yı öldüren yılan budur. Kobranın üst çenesinde oluklu zehir dişleri ve bunların dibinde zehir bezleri bulunur. Kobra, gövdesinin ön bölümünü havaya diker ve boynunu yassıltarak genişletir, bu son hareketi, boyun kaburgalarını birbirinden sıyırarak sağlar. Hint kobrası (Naja naja), “gözlüklü yılan” adı ile tanınır; çünkü ensesinde monoki (tek camlı gözlük) biçimi bir leke vardır. Hint kobrası 2 m, kadar uzunluktadır. Uzak Doğu’da dünyanın en büyük kobraları bulunur: Kral kobra (Naja hannah). Bunlar, aynı zamanda dünyanın en büyük zehirli yılanlarıdır, boyları 5m, yi geçer. Kral Kobra diğer kobraların aksine, insandan kaçar ve ormanların en kuytu köşelerinde yaşar. Büyük Sahranın güneyinde yaşayan “siyah boyunlu kobra” (Naja nigrlcollis) 2 m, uzaklığa kadar zehir damlaları fışkırtır. Bu nedenle, “tükrük atan yılan” adı ile de tanınır. Yılan, zehir dişlerinden gelen zehir damlalarını şiddetli bir soluk verişle dışarı püskürtür. Genellikle, zehri düşmanlarının gözlerine püskürtür ve geçici bir körlüğe neden olurlar. Mısır kobrası, gün batarken ava çıkar ve bütün gece avlanır. Gündüzü, terk edilmiş bir kemirici ininde, taş yığınları veya ağaç kökleri arasında geçirir. Avı, küçük memeliler, kuşlar, kertenkele, yılan ve kurbağalardır. Avını, kokusu ile bulur; fakat gözleri ile saldırır. Sürüngenlerin çoğu gibi, hareket eden her şeyi av sayar. Çok iyi yüzer ve çalılar arasında büyük bir çeviklikle kayar.
Kobra zehiri, kurar denen zehir gibi, sinir uçlarını etkileyerek felçler yapar (Kürar G. Amerika Kızılderililerince ok zehiri olarak kullanılmıştır). Yüksek dozda zehir, solunum kaslarında felç yaparak ölüme yol açar. Fakat, Viperldae (engerek) yılanlarından farklı olarak, zehrin küçük dozlarından sonra hızla iyileşme olur. Kobralar, irili ufaklı aynı kafese konursa, büyükleri küçüklerini yer (Yamyamlık olayı). Aynı irilikteki kobralar, iyi beslemek koşulu ile, aynı kafese konulabilir. Bir kobra, üst üste birçok sıçan yutabillr, genellikle sıçan gibi küçük hayvanları kuyruğundan başlayıp yutar, iri hayvanları ise ısırarak öldürdükten sonra bırakır ve sonra başından başlayarak yutar. Yuttuğu hayvanları sindirmesi en çok 5-6 gün alır.

Derleyen : Dr. Selçuk ALSAN

avatar
  Subscribe  
Bildir