Kızıl süper dev yıldızlar hakkında detaylı bilgi.

0
373

Bilinen herhangi bir galaksiden uzak, uzayda tek başına yer alan bir büyük yıldız bilim adamlarını şaşırtmıştır.
Edinburg Kraliyet Gözlemevindeki iki astronom tarafından bulunan bu yıldız, 8 milyon ışık yılı uzaklıkta olup, yalnız bizim galaksimizin değil, bizim içinde bulunduğumuz galaksiler topluluğunun da dışında yer alıyor.
Yıldızı ortaya çıkaran Gerard Gilmore ve Neill Reid, yıldızın yaydığı ışınların renklerinden onun bir kızıl süperdev olduğunu anladılar. Böyle yıldızların ne kadar parlak olacağını bildiklerinden yeryüzünden görülen soluk ışığına bakarak onun ne denli uzakta olduğunu görmüşlerdi.
Ancak galaksilerin dışında bir yıldızın oluşmasını sağlayacak yeterli gaz miktarı bulunmadığından, bu kadar uzakta bir yıldızın oluşabilmesi hakkında astronomlar bazı fikirler yürütmek durumunda kaldılar, örneğin, bu yıldız belki de bir zamanlar bir galaksiye bağlıydı ve bir süpernovanın patlaması sonucu ise uzaya fırlatılmıştı. Ancak, astronomlar kızıl devlerin ne yaşta olduklarını genellikle bilirler. Ayrıca söz konusu yıldızın olgunlaşmadan önce galaksiden atılamıyacağı da açıkça görüldüğünden, Gilmore ve Reid. yıldızın ayrılabilmesi İçin gereken zamanı biliyorlardı. Yıldızın galaksiden olan uzaklığını ölçerek, yol alabileceği en düşük hızı hesapladılar. Sonuç, hemen hemen ışık hızının önemsenecek derecede kesirsel bir oranını veriyordu ki. böyle büyük bir hız, astronomlara göre hiç de mantıklı görünmüyordu
O halde yıldız, büyük bir olasılıkla, çok sönük cüce bir galaksinin üyesi olmalıydı. Bugünki gözlem araçlarıyla böyle büyük uzaklıkta bulunan bu galaksiyi ayırd edememiş olabiliriz.

Science Digest’dan

avatar
  Subscribe  
Bildir