Kitap ve Zaman

0
145

Kitapların büyük bir hülyası vardır: Zamanın elinden tutmak. Her kitap içinde doğduğu zamanın, sonra da gelecek zamanların çocuğu olmak ister, söylesin veya söylemesin her kitap, zamanının elinden tutmak ateşiyle yanar tutuşur. Her yazılı şey zamanının, gelecek zamanların elinden eteğinden tutma arzusundadır. Fakat bir zaman sonra, sadece uzmanların elinden geçmek şansına sahip olmayı zamanın elinden tutmak kabul edemeyiz. Bu açıdan zamanın elinden tutabilen kitap, gelecek zamanlan da kucaklama gücüne sahip olan ve bir harfi bile değişmemiş olan kitaptır.
Tarihte yükselme çağları, zamanın kitapla, insanın da zamanla dolduğu, yoğunlaştığı çağlardır. Kitapla zaman, zamanla insan birbirinden uzaklaşmış ve kendi başlarına yaşar olmuşlarsa, bir dağılma ve çözülmenin bütün şartları doğmuş demektir.
insanın işi, zamanı kitapla konuşturmak olmalıdır. Kitap, zaman ve insan arasındaki ilgi istenilen düzeyde olunca, bundan fışkıracak düzen toplum hayatında canlanışın düzeni olacak, bilgi ve beceri toplumu olma yolunda en önemli adım atılmış olacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir