Kıskançlığın nedenleri nelerdir ve Kıskançlıktan kurtulmak?

0
250

Sözlük anlamına baktığımızda, ilişkilerde kıskançlık, cinsel açıdan rakibiniz olan bir kişiye karşı duyduğunuz öfkedir. Bu, tam olarak, korku ve öfkenin bir karışımıdır; sevdiğiniz kişiyi kaybetmekten korkmak ve diğer kadınlara olan ilgisini görüp buna sinirlenmektir. Kıskançlığın ardında, beraber olduğunuz kişiyi kontrol etme ve etki altına alma isteği vardır. Bu konuda bilimsel bir araştırma olmamasına rağmen, kadın ile erkeğin kıskançlığının aynı şekilde olduğu düşünülmektedir. Gerçi erkekler, bunu biz kadınlar kadar çok dışa vurmazlar.

Kıskançlığın kökeni 

Freud’a göre kıskançlık tamamen insancıl ve normal bir histir. Kıskançlığın kökleri çocukluğumuza dayanır; hepimiz çocukluğumuz boyunca sevilmek ve çok küçük yaşlardan itibaren anne babamızın gözdesi olmak isteriz. Aileye küçük bir kardeş eklendiği zaman terkedilmekten ve gözden düşmekten korkarız. Kıskançlık kardeşler arasında bu şekilde gelişir. Hayatımızın ileriki zamanlarında ise bu çocukluk dönemlerindeki kıskançlık hissi ilişkilerimizde devam eder. Hepimiz zaman zaman kıskançlık yaparız ama güçlü kıskançlık duygusunun asıl sebebi kişinin kendine olan güvensizliğidir. Kıskanç bir insan sadece partnerinin sadakatinden şüphe etmekle kalmaz, kendi çekiciliğinden ve kapasitesinden de şüphe eder. Kendilerinin, beraber oldukları insanın sevgisini hak etmediklerini düşünürler.

Kıskançlığın üstesinden nasıl gelinir?

İşte size üzerinde çalışarak kıskançlığınızın üstesinden gelmenize yardımcı olacak bazı basit ipuçları.

1. Durumların listesini yapın

Bu, sizin işlere farklı bir açıdan bakmanızı sağlar. Kıskançlığınızı tetikleyen durumları bir kağıda yazın ve onlara objektif bir gözle bakın. Rolleri değiştirin ve beraber olduğunuz kişinin siz biriyle konuşutuğunuz her sefer kıskançlık yapmasının mantıklı olup olmadığını ya da duruma aşırı tepki verip vermediğini sorun.

2. İletişim kurun

Endişelerinizi, korkularınızı partnerinizle konuşun (tabii dozunda!). Eğer en yakın arkadaşınızın göğüslerine bakması sizi üzüyor ve size acı veriyorsa, bunu onunla paylaşın ki ileriki zamanlarda bu tip konularda daha hassas olsun.

3. Birbirinize yapışık yaşamayın

Kendinize vakit ayırın. O, arkadaşlarıyla dışarı çıktığında siz de dışarı çıkın. Eve döndüğünde de onu, bütün gün ne yaptığıyla ilgili sorguya çekmeyin.

4. Kendinize değer vermeyi öğrenin

İster tek başınıza, ister partnerinizle kendi özelliklerinizin bir listesini çıkarın. Fiziksel açıdan çekici olan yanlarınızı ve partnerinizin sizde beğendiği bütün özelliklerinizi bir kağıda yazın. Ne zaman kıskançlığınızın tekrar yüzeye çıktığını hissederseniz, bu listenizi okuyun ve kendinize onun sizi sevdiğini ve o sarışın kızı kıskanmanız için hiçbir sebep olmadığını hatırlatın.

İşler çığrından çıktığında…

Partneriniz başka bir kadına bakarken kırılmanız son derece normal ama bütün zamanınızı partnerinizi bir ajan gibi takip etmeye, telefonunu kontrol etmeye ve sevgilinizi başkalarıyla düşünüp, delirmeye harcarsanız, kıskançlığınız takıntıya dönüşmüş demektir. Partneriniz hakkında sürekli olumsuz senaryolar geliştirmek ve onun size sadık olup olmadığını düşünmek sağlıklı değildir ve kıskançlığınızın hayatınızı eline aldığının göstergesidir. Eğer bu noktadaysanız, bir uzmandan yardım almanız ve onun, sizin kendinizi tekrar keşfetmenize ve kendinize ve partnerinize güvenmenizi sağlamasına izin vermeniz gerekir.

avatar
  Subscribe  
Bildir