Kınkanatlı böcek nedir

0
278

Hayvanlar dünyasında kınkanatlı böcekler takımı en zengin olanıdır. Doğabilımciler bugüne kadar 400.000 tür kınkanatlı böcek (Coleoptera) tanımlamıştır. Bu sayı bilinen bitki türlerinin sayısı kadardır. Aslında bu sayı gerçeği yansıtmamaktadır. Kınkanatlı türlerinin gerçek sayısının bunun 3 katı olduğu tahmin edilmektedir. Her yıl, her gün yeni kınkanatlı türleri bulunmaktadır.

Dünya kınkanatlılarla doludur. Kuzeyden Güneye sonsuz kar bölgelerinden kıyılara, çöllerden ırmaklara, ormanlardan mağaralara, yeraltı inlerinden yuvalara ve leşlere kadar her yer onlarla doludur. Yalnız denizde bulunmazlar, orada bile gelgit olan kıyılarda görülebilirler. Bununla beraber bu sayısız böcekler çoğumuzca tanınmamaktadır. Yalnızca birkaç tür günlük dildeki adlarıyla anılmaktadır: Uğur böcekleri, mayıs böceklen, ateş böcekleri, pislik böçekleri, bitki bitleri (un böceği, buğday böceği, mercimek böceği), karafatma, geyik böceği, altın böceği, kürk böceği, su böceği, girinus, klaviger, lomeküze vb.

Kınkanatlılarda onkanatlar elitra denen kın biçimindeki kanat örtülerine dönüşmüştür. Zarsı arka-kanatlar elitraların yaptığı kılıf içinde saklanır ve uçmaya yarar. Biçimleri çok değişiktir. Bazıları küçük, bazıları büyük, bazıları ovaldır. Avrupa’da en iri kınkanatlı 8,5 cm uzunluğunda olan geyik böceğidir. En küçükleri 1 mm uzunluktadır. Bazıları donuk esmer veya siyah renktedir: diğerleri pırıltılı turuncu, yeşil, mavi, mor, açık sari, renklerdedir. Bazıları garip geometrik biçimler oluşturur, örneğin bazı pislik böcekleri garip zırhlı savaşçıları andırır.

Pislik böcekleri.

Altın böcekleri.

avatar
  Subscribe  
Bildir