Kedi ve köpek birlikte yaşar mı? Hayvanlar neden oyun oynar?

0
310

Her sabah saat tam 10’da küçük çocuklar bir meydanda toplanarak yaşlı Anna Vasilyevna’nın görünmesini beklerlerdi. Sabah yürüyüşüne çıkan Vasilyevna’nın yanında hep bembeyaz erkek kedisi Puşok ve simsiyah küçük köpeği Barsik olurdu. Puşok kendinden emin, kimseye metelik vermeden meydanda dolaşırdı. Kedi çayıra oturur, kuyruğunu kendi etrafına dolar ve oyuna başlardı. Oyun şöyleydi: Kedinin bakmadığı bir anda köpek ona “saldırırdı”, tabi hep şakacıktan. Birgün Barsik, Puşok’a gerçekten saldırmak istedi, onun üstüne sıçradı, fakat daha havada iken kedinin kocaman, öfkeli zümrüt yeşili gözleriyle karşılaştı ve ne olur ne olmaz diyerek kedinin üzerine değil de yanına atladı. Oyun hemen bitti, ikisi de çok ileri gittiklerini anlamışlardı. Kedilerle köpeklerin birlikte oynamaları çok nadirdi. Ancak yavru iken birlikte oynamış olan kedi ve köpekler ilerde de arkadaşlıklarını devam ettirirler. Aynı türden olan hayvanların her yaşta olanları, değişik türden olanların ise ancak yavruları birbirleriyle oynarlar. Hayvanat bahçelerinde ayı ve keçi, kaplan ve yaban domuzu yavrularının birlikte oynadıkları çok görülür.

Rus biyoloğu A.Çerkasov birgün Trans-Baykal ormanlarında (Tayga) dolaşırken, gitar sesini andıran bir ses duydu. Sesin kaynağını araştırınca hayretler içinde kaldı: Büyük bir dişi ayı ile iki yavrusu devrilmiş bir çamın yanında oturuyorlardı, ana ayı çamın gövdesindeki uzunca bir kıymığı, gitar teli gibi çekerek ses çıkarıyor ve üçü bu müziği zevkle dinliyorlardı.
Amerikan biyologları Fransa’nın Camangue bölgesindeki yabani ineklerle bir süre birlikte yaşadılar. Evcil inekler çok az oynarlar. Yabanı inek sürülerinin danaları ise sevinç çığlıkları atarak birbirini kovalar, kuyruğunu yakalamaya çalışarak döner, yere yatıp yuvarlanır ve birbirlerine tos vururlar. Yavrularını izleyen erişkinler de koşmaya, sıçramaya ve tekme atmaya başlayarak yerden büyük toz bulutları kaldırırlar.
Jibon tipi maymunların hoşlandıkları oyun ağaçları vardır. Saatlerce daldan dala atlayarak oynarlar. Yavru maymunların afacanlığı bazen öyle ileri gider ki, oyun kavga halını alır, yavruların çığlıklarını duyan erişkin erkeklerden biri gelerek yavrulara birer tokat atar ve oyunu sona erdirir. Şebek maymunların yavruları ise oyun oynarken kasten kavga çıkarırlar, amaçları sürünün liderinin gelmesini ve hakemlik etmesini sağlamaktır. Şempanze ve goriller insan gibi oyunlar oynarlar. Moskova hayvanat bahçesindeki şempanzelerden-biri, kafesine bırakılan renkli kumaşları beline sarıyor, eski çorapları ise eline, ayağına veya kafasına geçirerek oyun oynuyordu. Maymunlara oyuncak vermek şarttır, yoksa kendilerine başka eğlence arayabilirler ve bu zararlı olabilir. Örneğin parmaklığa yakın masum masum oturur ve ziyaretçileri dost bakışlarla seyrederler. Fakat buna kanıp da yaklaşan birının üstüne talaş tozu atarlar ve bu zaferlerini dansederek kutlarlar.
Prag hayvanat bahçesi müdürü Z.Veselovski. hörgüçtü yaban öküzleri(bizon) için en iyi oyuncağın kütük olduğunu yazmaktadır, bizon saatlerce kütüğe boynuzları ile vurarak eğlenir ve çiftleri rahat bırakır.
Hayvanat bahçesindeki hayvanlar doğadaki serbest hayvanlar gibi koşup oynayamaz. Onlara oyun olanağı sağlanmazsa, hareketsizlikten beyinleri ve iç salgı bezleri çalışmaz olur, hayvan stres altında kalır Bazen aslan ve leoparların bir kafesten diğerine nakledilirken sinirsel şoktan öldüğü görülmüştür. Böylece oyunun, hayvanların yalnız kaslarının değil, sinir sistemlerinin gelişmesi için de gerekli olduğu anlaşılmaktadır.
Fakat oyunların çoğunda asıl amaç eğlenmektir. Örneğin toynaklı hayvanların çoğu dansetmeye bayılır Afrika antiloptan savanalardaki ağaçların etrafında halka olup dansederler. diğer antiloplar bir süre onlan seyrettikten sonra dansa katılır. İmpala’ların (bir cins Afrika antilopu) yalnız erkekleri, başlarını ve kuyruklarını dimdik tutarak ve meleyerek dişilerin etrafında halka olup danseder. dişiler, merkezde başlan öne eğik olarak töreni izler.
Afrika’da yavru fillerin alüvyon ve otla yaptıkları kocaman toplarla futbol oynadıkları görülmüştür, irili ufaklı birçok hayvan top oynamayı sever Su samurlan denizde birbirlerine yosun yumaklan atarak top oynar Yaban domuzları karpuz tarlasına girip doyasıya karpuz yedikten sonra, harap olmuş tadada kalan karpuzlada top oynamaya başlarlar Kır fareleri bile güneşli çayırlarda koşuşup dururken havaya toprak parçaları ve kum yapraklar atarak oynarlar
Bir yamaçtan aşağı kaymak, birçok vahşi hayvanın çok sevdiği bir oyundur Su samuru ırmaya bakan dik ve killi bir yamaç seçer, burada taşlan ve dallan temizleyerek kendine bir kayma yolu oluşturur. Peşpeşe birçok su samuru ırmaktan çıkarak hazırlanan yoldan yukarı tırmanır ve bu sırada karınlan ve kuyrukları ile killi yolu cilalar, kayganlaştırırtar Sonra tepeden hızla kayarak cup diye ırmaya dalar ve bunu birçok kez tekrarlarlar. Kışın da aynı yolda buz üzerinde kayarlar. Su samurlan yavrularına da kaymayı öğretirler
Alp keçileri (şamua) bacaklarını içeri çekerek sürü halinde peşpeşe karlı yamaçlardan aşağı kayarlar Tıen-Shan kar leoparları da çok dik yamaçlardan aşağı sırtüstü yatarak kaymaya bayılırlar.
Hayvanların oyunlarını seyretmek insanlar için en büyük zevklerden biridir.

avatar
  Subscribe  
Bildir