Katar nerede bulunur, ekonomisi, tarihi, uçakla kaç saat, nüfusu, resmi dili.

0
364

Katar nerede bulunur?
Basra körfezinde bir ülke Katar. Dünyanın toprak bakımından küçük ülkelerinden birisi. Yüz ölçümü 11,586km/kare, nifusu yaklaşık olarak 1,700,000 başkenti Doha.

Katar uçakla kaç saat?
İstanbuldan bu ülkeye hem Türk hava yollarının hemde Katar hava yollarının düzenli olarak seferleri var bu ülkeye. Türkiye, Suriye, Ürdün, Sudi Arabistan, Bahreyn hava sağalarını geçiyor, Katar hava sahasına giriyorsunuz. Yolculuk 4 saat 10 dakika sürüyor İstanbuldan Katarın başkentine. Bu ülkeye Türk vatandaşları vizesiz olarak gire biliyorlar, ülke bir saat Türkiye’den daha ileri, saatlerinizi katar saatine göre ayarlamayı unutmayın bu ülkeyi ziyaret ederseniz.

Katar nüfusu kaçtır?
1,700,000 olan Katar nifusunun ancak 300,000’i katarlı Araplardan oluşuyor, diğerleri ülkeye dünyanın değişik yerlerinden çalışmaya gelen insanlar, yani 1,400,000 yabancı var bu ülkede. Hindistan, Bangladeş, Pakistan, Filipinler gibi ülkelerden onbinlerce insan ekmek parası için gelmişler. Ayrıca Arap dünyasından ve Avrupa’dan da çok sayıda kişi katar da çalışıyor.

Katarda kaç Türk vatandaşı var?
Türkiyeden gelen yaklaşık 15,000 kişinin öldüğü ifade ediliyor bu rakamın 12,000 Arapça bildiklerinden Hataylılar oluşturuyor.

Katar resmi dili.
Ülkenin resmi dili Arapça ancak İngilizce yaygın olarak konuşuluyor.

Katar ekonomisi ve para birimi.
Para birimi katar riali, bir dolar 3.64 katar riali ediyor bir Türk lirasıysa 4.10 katar riali. Dünyanın en yüksek milli gelirine sahip ülkesi Katar. Petrol var, doğal gaz var ama su yok, suyu denizden arıtıp öyle elde ediyorlar.

Katar Tarihi
1800 yıllarının başlarında bu yarım adada kimsecikler yaşamıyormuş on dokuzuncu yüzyılda birkaç aile gelmiş ve hayat başlamış bu topraklarda. Ecdadımız 1915 yılına kadar bu topraklarda kalmış, ardından İngilizler gelmişler ve 1971 yılına kadar Katar da kalmışlar. Katar ancak 1971 yılında bağımsızlığına kavuşabilmiş. Katar bağımsızlığına kavuştuğu günden itibaren hızla ilerlemeye devam ediyor.

avatar
  Subscribe  
Bildir