Karınca türleri ve özellikleri

0
356

Karıncalar hakkında ilginç bilgiler
• Kırmızı karınca (Polyyer-gusrufescens) kanca gibi çenelerini kara karıncaların (Formica fusca) başlarına geçirerek öldürür ve yuvalarındaki yumurtaları çalar, gençleri esir alırlar. Bu gençleri çeşitli kokular kullanarak kendi cinslerine saldıracak kadar hırslı yetiştirirler. Eğitimlerini uzman öğretmenler yürütürler.

• Tınaz karıncası (Formica polyctena) odun ve yaprak kırıntılarından oluşan iki metre yüksekliğinde tınazlar içinde yaşar. Koloniyi oluşturan karıncalar, günde 100.000 böcek larvası yerler. Orman zararlılarının yok edilmesinde (Biyolojik savaşım) çok önemli hizmetleri vardır.

• Ordu karıncaları (Eciton buchelli) daima hareket halindedirler ve birbirlerine zincirlenmişlerdir. Yuvaları yoktur. Geceleri bir topak halinde bir araya gelerek geçirirler. Sabah olunca zincir yeniden oluşur ve yeni baskınlarla yiyecek sağlarlar.

• Eşkiya böceği (Amphotis marglnata) karınca yuvalarına girdiğinde salgısıyla karıncaları kusturarak karnını doyurur. Saldırıya uğrarsa zırh gibi kabuğu içine çekilip korunur.

avatar
  Subscribe  
Bildir