Kangal Çoban Köpeği. Sivas Kangalı Özellikleri. Sivas kangalı hakkında bilgi

0
153

Dünyanın en iyi çoban köpeği

Sivas Kangal olarak da anılan, Anadolu çoban köpeği, gen yapısında başka hiçbir köpek geni bulundurmayan safkan köpek ırkıdır ve sadece Si­vas yöresinde bulunmaktadır. Sahip olduğu üstün özellikleri ile Kangal çoban köpekleri dünya çapın­da ilgi uyandırmış ve ün kazanmıştır. Köpeklerin soy kayıtlarını tutan ve standartlarını belirleyen İngiltere Köpek Kulubü’de Kangal çoban köpeklerini ayrı bir soy olarak onaylamıştır.

Kangal safkan olmasının yanısıra bir çok özel­likleri de kendinde barındırmaktadır. Örneğin çok zeki, duygulu, görevine ve sahibine sonuna kadar bağlı, birlikte yaşadıkları insanın ve ortamın özellik­lerini kolayca benimseyen, görevi başında kendin­den emin, korkusuz bir hayvandır. Onu özel bir eğitime tabii tutmadan sürüye sokabilirsiniz. Göre­vinin bilincinde olan Kangal, koyun sürüsünü ba­şarıyla korur ve yönetir. Birbirine karışmış sürüler arasında, kendi sorumluluğundaki koyunları kesin­likle ayırteder. Kangal köpekleri sürüsüne saldıran vahşi hayvanların saldırılarını da kurnazca püskür­tür. Burada uyguladığı yöntem şöyledir; Dişi kan­gal saldırıda bulunan hayvanı oyalarken, erkek bü­yük bir hızla koşar ve ilk güçlü darbesini göğsüyle indirir. Bu darbenin şiddeti normal standartların üzerindeki bir insanı devirebilecek ya da iri bir kö­peği öldürebilecek güçtedir.

Kangal en olgun döneminde; 5 yaş civarında ikiyüz sözcüğü anlar. Bu da zekаsının bir göster­gesidir. Kangal’ın diğer özelliği de kuvvetli çene yapısına, ön bacaklarının güçlülüğüne ve diğer kö­pek türlerinin hepsinden büyük bir kafa yapısına sahip olmasıdır.

Bu köpek zekası sayesinde, askeri amaçlı ola­rak 1970’li yıllardan beri kullanılmaktadır.

Arkeolojik bulgular, Kangal köpeklerinin köke­ninin eski Anadolu uygarlıklarına değin uzandığını göstermektedir.

Kangal en olgun döneminde; 5 yaş civarında iki yüz sözcüğü anlar.

Gelelim bu köpeklerin tiplemelerine; Kangallar sarı yaka, kara yaka ve beyaz yaka olarak üç ayrı tipte anılırlar. Kirli beyaz, açık sarı, bej, kırçıl ya da kahverenginin çeşitli tonlarında olabilen postları sık ve kısa tüylüdür, ağız ve kulak çevresiyle burun ucu değişen genişlikte siyahtır. Kuyrukları uyur­ken bile yukarı doğru kıvrık durur. Yani bu hayvan uyurken bile tetiktedir. Bu davranışını kuyruğunu kalça düzeyinde bir halka olarak durması ile belli eder.

Erişkin erkek kangal 50-70 kg dişisi ise 40-60 kg ağırlıktadır. Omuz yüksekliği ise 80 cm’yi aşabi­lir.

Sivas Kangal şu anda saflığını yitirmemesi için koruma altına alınmıştır. Ülke dışına, hatta yetiştiril­diği bölge dışına bile çıkartılması sakıncalı görül­mektedir

Önerimiz hayvanın saflığını kaybetmemesi için çiftleştirilmesinin diğer köpek ırklarıyla yapılmaması saf Kangallarla yapılmasıdır.

avatar
  Subscribe  
Bildir