Kamboçya ekonomisi, iç savaş, tarihi, insanları, başkenti.

0
234
The exterior view of Angkor Wat.

Kamboçya Türkiyeden çok uzakta bir ülke, pek çoğumuzun sadece ismini bildiği bir toprak parçası.

Kimerlerin vatanı, iç savaşlardan çok çekmiş bir ülke kızıl Kimerlerin ülkeyi kana buladığı göz yaşı ve acıların coğrafyası. Türkiye cumhuriyetinin büyük elçiliğinin olmadığı bir ülke. Türkiye’ile ekonomik ve ticari ilişkiler ise yok denecek kadar az. Kısacası siyasi ve ekonomik açıdan birbirlerini tanımayan iki ülke Kamboçya.

Caddeleri sokakları ve pazarları daha bir farklı bu ülkenin, sanki katledilen 3 milyon Kamboçyalının ölüm kokusu sinmişti havasına suyuna.

Bu ülkede kolu bacağı kopmuş gözü kör olmuş çok sayıda mayın mağduru var. Kamboçyada her 250 kişiden bir kişi mayın maduru ve onlar hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Kamboçya yıllarca süren iç savaşlardan çok acılar çekmiş bir ülke, ülke zayıflayınca dış güçlerin etkisiyle içeride oluşan güç odakları Kamboçyayı kan gölüne çevirmiş. Kamboçyada ana yollar dışında ilerlemek tehlikeli çünki 14 milyon nüfuslu ülkede 9 milyon mayın olduğu söyleniyor. Mayını çıkarmak hem çok zaman alıyor hemde çok uğraştırıyor insanları çok uzun zaman alıyormuş çıkarmak, mayınlı bölgeler belirleniyor ve işaretler konuluyor. Mayınlı bölgelere çünkü mayın yüzünden sakat kalmış çok sayıda insan var bu ülkede.

Kamboçya’nin başkenti?
Başkenti ülkenin en gelişmiş kenti Pinompen.

avatar
  Subscribe  
Bildir