Kalp damar hastalıklarının önlenmesi için ne yapılmalı?

0
275

Kalp krizine karşı alınacak önlemler nelerdir?
Bilinçli olarak, tereyağından margarine, kırımızı etten balığa büyük bir dönüş yapan kişiler arasındandamısınız? Salatalarınızda doymamış bitkisel yağlar kullanıyormusunuz.Eğer kalp krizleri ve diğer kardiovasküler sorunlarla karşılaşmak istemiyorsak vücut için zararlı olan yağları (kolesterol, doymuş hayvansal yağlar gibi) hemen bırakıp, yerine vücüt için zararı olmayan yağlar tüketmeliyiz. Birçok bilim adamı, uzun zincirli doymamış yağların, kolesterolden daha zararlı olacağını söylüyor.

Diğer taraftan, hücrelerimizin de, yaşamsal fonksiyonları için hem kollesterole, hem de uzun zincirli doymamış yağlara gereksinimleri vardır. Bu yağlar olmadan kesinlikle yaşayamayız. Hiç kollesterol tüketmememiz durumunda karaciğer, vücudumuzun gereksinim duyduğu kadarını yapar. Bu arada diğer hücreler de belirli bir işlevi yaparlar. Vücudumuzda gereksinimimiz kadar uzun zincirli doymamış yağ yapacak bir sistem mevcut değildir, (özellikle gerçekten gerekli olan Linoleik asit için). Böylece herhangi bir seçim hakkımız kalmamaktadır. Gereksinimimiz kadarını öğünlerimizde tükettiğimiz gıdalardan almalıyız.

Uzun zincirli doymamış yağlar, her hücrenin günlük oksidasyon reaksiyonu sonucu yan ürün olarak da ortaya çıkmaktadır.
Bütün bu bilgilerin ışığında, uzun zincirli doymamış yağlarla birlikte kendimizi kalp krizlerinden ve diğer arteriovasküler rahatsızlıklardan koruyarak ömrümüzü uzatabilirmiyiz.
Bu konuda geçtiğimiz yıllarda birçok çalışma yapıldı. İnsanlar üzerinde olduğu kadar hayvanlar üzerinde de yapılan çalışmaların sonuçlan tartışmalıdır. Çünkü bu konudaki bir diğer görüş de, insanların uzun zincirli duymamış yağları azaltmalarının, kanser olma olasılıkları doğruluğudur.
Konu ile ilgili olarak New York Üniversitesi Tıp Merkezinde biyokimya uzmanı Harry Demopoulos’un görüşü, “kollesterolün insan sağlığı için kesinlikle iyi olmadığı, ancak kollestorol ile uzun zincirli doymamış yağlar arasında bir seçim yapma durumunda kollesterolun yeğlenmesi” şeklindeydi.

Uluslararası alanda ödül kazanmış diğer bir bilim adamı, Dallas Hayat Bilimleri Merkezinden biyokimya uzmanı Ronald Estab-rook’da, Demopoulos’un görüşünü paylaşıyor ve “Uzun zincirli doymamış yağların Kansere yol açabileceğini” belirtiyor.
Ancak yine de hastalık korkusuna kapılmaya gerek yok. Yalnızca, kendi kendimizi kontrol altına alıp, tümüyle yağ oranı düşük gıdaları seçmeye çaba göstermeliyiz.

avatar
  Subscribe  
Bildir