Kalori nedir, ne işe yarar, nasıl hesaplanır?

0
406

Kalori nedir? Kalori tanımı
Kalori, göremediğimiz ve tanıyamadığımız halde yediğimiz her şeyde var olan, yiyeceklerde depo edilen enerjiyi ölçmeye yarayan ısı birimidir.
Günlük yaşamda, “kalori” kelimesi çok kullanılmasına karşın, termokimya da birim, “kilokalorı” dır. Bir kilokalori; 1 kg, suyun sıcaklığını, 1 C derece yükseltmek için gereken ısıdır.

Yiyeceklerdeki kalori düzeyini ölçmek için kullanılan gereç, “bomba kalorimetre” dir. Yiyecek maddesi, su tankının içinde bulunan, yüksek basınçlı oksijenle dolu kapalı bir kutuya konulur ve yakılır. Yiyecek maddesi yandıkça, suyun sıcaklığı ölçülebilecek kadar yükselir. Bu ölçü, hesaplanan kalori miktarının temelini oluşturur.
İnsan vücudu yiyecekleri kalorimetre gibi, tümüyle yakmaz, örneğin proteinler, üre gibi azot kökenli ve tümüyle sindirilmeyen maddeler içerir. Ayrıca, yenilen gıdaların tümü, bağırsak tarafından emilmez, bu yüzden kalorimetre ölçüleri, vücut koşullarına uyacak biçimde ayarlanmalıdır.

Yiyecek bir anlamda insan makinasını işleten yakıttır. Sindirim sonucu elde edilen enerji başka yerlerde, vücudu korumakta, iş yapmakta ve büyümeye yardımcı olarak kullanılır. İnsanlar, içten yanmalı motorlarla kıyaslayabileceğimiz gibi, gıdaların % 25’ini mekanik enerjiye çevirir. Geri kalanını da, vücut sıcaklığını koruyabilmek için ısı enerjisine dönüştürür.
Her 3.500 kalori, insan ağırlığının yaklaşık 373 gr, eşittir. Vücut ağırlığını koruyabilmek için belirli bir kaloriye gereksinim vardır. Dolayısıyla tüketilen her 3.500 kalori, bu ağırlıktan 373 gr, eksiltir.
Yağlar, aynı miktardaki karbonhitrat ve proteinlerden iki kat fazla kalori içerirler ancak kaynağı ne olursa olsun, alınan tüm kaloriler baskül rakamlarını etkiler.

avatar
  Subscribe  
Bildir