Kahvenin insan sağlığına etkileri, faydaları ve zararları nelerdir?

0
315

Kahvenin insan sağlığı üzerine etkilen ile ilgili çalışmalar günümüzde de sürdürülmektedir. New York’da Monteliore Hastanesi uzmanlanndan Dr. Fredman “Kahve dünyadaki başağrısı ilaçlarının en eskilerinden biridir, hem de en iyi bin” demektedir. Massachussetts Hastanesi araştırcıları tarafından yürütülen bir çalışmada, iki fincan kahve içen 24 erkek sürücünün fren yapma, trafik ışıklarına uyum vb. gibi ani tepkime istiyen işlevleri çok daha iyi şekilde yerine getirdikteri saptanmıştır.

Normalin üzerinde kahve alan insanlarda lipoproteinlerin yükseldiği şeker hastalığı, gut hastalığı, mide ve oniki parmak bağırsağı ulseri, mide ve kalın bağırsak kanseri, yüksek kan basıncı yanında kalp kası infaktüsü, kalp ritm bozukluktarı, kalp çarpıntısı ve idrar yolları kanseri daha sık görülmüştür. İngiliz bilim adamlarına göre kahvenin kansere yol açma olasılığı fazladır. Kahve, nitrosamin sentezini 1000 kat artırmaktadır. Nitrosamin ise nitritin, aminoasitlerle birleşmesi sonucu oluşan kanser yapıcı bir maddedir. Bir süre önce Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir çalışmada, günde 5 fincandan fazla kahve içenlerde kanserin daha sık görüldüğü saptanmıştır.

Bugün pek çok tıp uzmanı tarafından da belirtildiği gibi kahve kendi başına öldürücü herhangi bir hastalığın nedeni olamaz. Az miktarda kahve içmenin vücuda zararı yoktur. Parola, günümüz dünyasında hemen her şeyde olduğu gibi, fazlasından kaçınmaktır.

avatar
  Subscribe  
Bildir