Kahve kilo vermeyi engeller mi?

0
375

KAHVE KİLO ALDIRIR MI ? | Kahve şişmanlatır mı?

Kahvenin kendisi değil, eklenen dış maddeler kilo alımına sebep olur. Bunlar şeker, şuruplar, tatlandırıcılar, süt tozu, krema, karamel tozu, çikolata taneleri vb. ilavelerdir.

Şekersiz ve yukarıdaki ilave edilmiş ekstralar dışında kahve kilo alımına sebep olmaz. Şekersiz ve sade nescafe’yi de buna dahil edebiliriz. Çünkü kahve çekirdeğinde bulunan karbonhidrat ve yağ oranları çok az miktarda olduğu için neredeyse hiç kalori alımına sebep olamamaktadır. 

Örnek vermek gerekirse 225 gram çekilmiş kahve çekirdeğiyle yapılmış bir fincan kahvede sadece 2 kalori bulunur. Buda şekersiz bir espresso ya da Türk kahvesinin toplam kalorisinin 2 kaloriden az olduğunu gösterir. Fakat alışkanlığınız gereği içerisine şeker ya da farklı ilaveler yapıyorsanız işin rengi oldukça değişiyor, kalori dengesi alt üst oluyor !

Yani içtiğiniz kahveden çok kahveye eklenen etmenler önemlidir. Örnek vermek gerekirse Espressonun kalori değeri 0 olarak gösterilmektedir. Fakat orta boy karemelli bir Maccihiato 310 kaloriye denk gelmektedir. Bunun başlıca sebepleri yukarıda yazdığımız gibi şeker, süt ve kremadır.

Normal bir insan için önerilen günlük şeker tüketimi 12 çay kaşığından azdır. (48 gram ya da daha az karbonhidrat) Eğer her gün şeker, krema ve şurup ilaveli kahve içerek fazladan 250 kalori alırsanız bu size haftada 225 gram ağırlık artışına sebebiyet verecektir. Bu da sadece kahve içere kayda 1 kilo almanıza, yılda 12 kilo almanıza sebep olur ! Evet kulağa oldukça korkutucu geliyor öyle değil mi ?

avatar
  Subscribe  
Bildir