Kafeinin spora (sporculara) etkisi nelerdir?

0
114

Uluslar arası spor yarışmalarında sporcuların yarışmadan önce bir fincan kahve içtikleri görülmektedir. Yarışmadan 20-30 dakika Önce içilen kahvenin içinde bulunan kafeinin kısa zamanda kalp faaliyetini ve dolaşım sistemini uyarıcı ve kan damarla-rini genişletici etkisi olduğu bu nedenle, sporcuda kas faaliyeti için olumlu bir ortam hazırladığı bilinmektedir. Kafein aynca metabolizma üzerinde de etkilidir. Uzun süreli dayanıklılık gerektiren sporlarda serbest yağ asitlerinin yakılmaya başlanması yarışın bitimine yaklaşıldığı sıralarda meydana gelir O zamana kadar vücut karbonhidrat depolarını yakmaktadır. Kafeinin ise yanşın başlarında yağ asitlerim kullanılabilir enerjiye çevirerek kas ve karaciğerde depo edilen karbonhıdratların (glikojen) yakımın-dan tasarruf edilmesini sağlar. Böylece yarışın son-larına doğru karbonhidratlar kullanılarak kas yorgunluğu geciktirilmiş olur
Konu ile ilgili yapılan bir çalışmada, kafeine pek fazla alışkın olmayan kişilerde kafeinin düşük ve orta düzey alınmasının dikkat (uyanıklılık) ve motor performans testlerini geliştirici etkileri olduğu saptanmıştır.
Costıll ve arkadaşları ise, bisiklet yarışçılarına egsezsızden 60 dakika önce 2.5 fincan süzülmüş kahve (genellikle bu 330 mg kafein kapsar) vererek performansa etkisini incelemişlerdir Sonuçta yağ yıkım hızının, çalışma verimi ve gayretini arttırdığını bulmuşlardır.
Ancak kafein kapasayan içecekler ve kafein tabletleri performansı anırmak için önerilmemektedir Hatta kafein uluslar arası yarışmalarda yasak ilaçlar listesindedir. Çünkü olumlu etkisi dozuna bağlıdır Örneğin dayanıklılık sporlarından önce alınan fazla doz kafeinin (6-7 fincan kahve) merkezi sinir sistemi ve dolaşım sistemini etkilediği bulunmuştur Bu etkiler solunum hızlanması, kalp atım hızının artması (taşikardi), heyecanlılık, uykusuzluk, kulak çınlaması, huzursuzluk ve kalpte extrasistollerdir.
Bütün yararlarına rağmen, yarışmadan önce sinirli ve heyecanlı sporcular ile kafeinli içecek içme alışkanlığı olmayan sporcuların dikkatli olmaları gereklidir. Çünkü kafeine alışkın olmayan kişilerde mide bulantısı, sinirlilik, uykusuzluk gibi yan etkiler gösterebilir. Kahvenin yarışmadan 20-30 dakika önce içilmesi, miktarının 1-2 fincanı geçmemesi önerilmektedir. İçilen kahveye 1-2 çay kaşığı bal veya glikoz eklenebilir, isteğe göre sıcak ya da soğuk olarak içilebilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir