Kabuklu deniz piresi hakkında bilgi.

0
371

Yaklaşık 1 cm, boyunda bir cins kabuklu deniz piresi (Caprellidea Ampdipoda), soruti bakımına öylesine gönüllü ki, bilim adamları bu hamarat yaratığın bir gün, teknelerin altına yapışarak biriken tabakaların temizlenmesi işleminde kullanılabileceğini düşünüyorlar.

Peygamber devesi böceğine benzeyen bu deniz yaratığı, okyanus bitkileri ve hayvanları üzerinde tabakalaşan, örneğin, denizkaplumbağalarının kabuğunu kaplayan organizmalarla besleniyor. Deniz piresi, yalnızca kaplumbağanın hidrodinamiğini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda kabuktaki deliklerin kapanmasını da önleyerek, hayvanın yaşamını da kurtarıyor.

Deniz piresi kendi başına yüzmüyor; yüzer havuzlarınki gibi seri yüzeylere yapışarak hem üreme zamanını, hem de avlarını bekliyor. Güney Karolina Ünİversitesi’nden deniz bilimcisi Edsel Cairve, bu küçük kabuklunun, yosun ve alglerin gemilerin teknelerinde aşırı büyüyerek tabakalaşmasını önleyen boya yerine kullanılmak üzere gemilerin altlarında yetiştirilebileceğini belirtiyor. Araştırmacıya göre, balıklar için lezzetli bir yiyecek olan deniz piresinin, 8 aylık yaşam süresinde bir dişinin 1.000 kadar yavru vermesi dolayısıyla, su kültürü balıkları için ideal bir ek besin de oluşturacağını söylüyor.

Science Digest’den

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir