Jüpiter hakkında kısa bilgi, jüpiter’deki kırmızı lekeler.

0
71

Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’de katı maddeler yoktur. Jüpiter, birbirleriyle denge durumunda olan sıvı ve gazlardan (hidrojen, metan, amonyak ve belki helyum) oluşmuştur.

Yarıçapı 142 880 km ve kütlesi Dünya’nın 318 katı olan bu dev gezegenin üzerinde birbirine ve ekvatora paralel açıklı koyulu renk renk bantlar bulunur. Jüpiter’in güney yarı küresinde 13000 x 40 00 km boyutlarında ünlü Kırmızı leke vardır.

Son zamanlarda Jüpiter atmosferinde dev şimşekler izlenmiştir, şimşeklerin etkisiyle metan ve amonyaktan oluşan organik maddelerin renkli bantları yarattığı sanılmaktadır. Pioneer-ll sondaj uydusunun Jüpiter’den 609 000 km yükseklikten özel bir teknikle çekmiş olduğu fotoğraflar ilginç gerçekler ortaya koydu. Kırmızı Leke nin dev bir girdap olduğu anlaşıldı, bu girdap saat yelkovanının aksi yönde dönmektedir, Leke’nin kuzey ve güneyinde birbirinin aksi yönde hareket etmekte olan bulutlar vardır, aslında girdabı yaratan da budur. Kırmızı Leke’den kahverengi bulut akıntıları sızar. Ekvatorla ona komşu renkli bandın arasından küçük beyaz bulutlar yükselir, bunun nedeni Güneş’de olduğu gibi ekvatorun en hızlı dönen bölge olmasıdır, hız kutuplara gidildikçe azalır, örneğin Jüpiterin büyük ekvator bandı bir dönüşü 9 saat 50 dakikada, kutuplara yakın bir bant ise 9 saat 56 dakikada tamamlamaktadır. Jüpiterin üzerindeki beyaz oval leke 50 yıldır tanınmaktadır, aralarında 120° açı yapan böyle 3 leke vardır. Bunlar da Kırmızı Leke gibi girdap yapısındadır.

Kutuplara yaklaşıldıkça renkli bantlar düzensizleşir, buralarda binlerce km, çapında dev siklonlar 500 İcm/saat hızla esen rüzgarlar yaratmaktadır. Dünyada tropiklerdeki siklonlara nedense güzel kadın isimleri verilmiştir, bakalım Jüpiter siklonlarına ne isimler verilecektir

avatar
  Subscribe  
Bildir