JULES VERNE’NİN SINIRSIZ ADASI “AQUAPOLE”

0
218

Paris Conflans Mimarlık Akademısi’nin 10 kişilik gruplarından birinin şefi olan Alain Uniak. Fransızların dünya denizlerini ele geçirme niyetlerim şöyle açıklıyor. “Bizim projemiz deniz endüstrisi çerçevesinde 20.000 kişilik ış sahasının oluşturulacağı ulusal sular dışında bağlantısız bir şehir kurmaktır.”
Bu fikre rağmen Japonya Tsukuba’daki juri 72 ülkeden 300 başvuru içinden diğer projeler arasında “Nautile” adlı denizaltıyı inşa etmiş ve “Titanik”in keşfine iştirak etmiş olan IFREMER Deniz Enstitüsü’nün en son etüdlerıne dayanan Fransız önerisi lehine karar vermiştir.
“Aquapole” isimli proje deniz seviyesinde, atlında ve üzerinde olmak üzere denizin üç katlı bir kullanımını sağlamaktadır. Borulardan oluşturulan bir iskele yapısına farklı üniteler takılmaktadır 150 metre derinlikte balıklar, yosunlar ve kabuklu deniz hayvanlarının üretileceği deniz fabrikaları bulunmakladır. Petrol çıkartılması ve enerji üretimi de bu düzlemde gerçekleştirilecektir.
Üst düzlemde bulunan konserve fabrikaları gibi limantesileri, deniz seviyesinden 150 metre yükseklikte evleri bulunan yüzen ada sakinlerinin geçimini sağlamaktadır. Hareketli (yürüyen) bantlar, borular içensinde gidip gelen hızlı trenler ve asansörler düzlemler arasındaki bağlantıları oluştururlar. Kara ile bağlantı için İse bir yüzer-havaalanı ve helikopter iniş alanları gerekmektedir. İcat edenin isteği doğrultusunda, Aquapole demirlenmek yerine, bir sabit uydudan kontrol edilmeli ve sualtı mekanızmalari ile uygun pozisyonda tutulmalıdır.

avatar
  Subscribe  
Bildir