Johann Sebastian BACH (1685-1750) Kimdir? Biyografisi, hayat hikayesi.

0
104

Birkaç kuşak boyunca müzikçi yetiştirmiş köklü bir ailenin en ünlüsü olan J.S. BACH, 27 Mart 1685’te Almanya’nın Eisenach ilçesinde dünyaya geldi.
Küçük Bach ilk müzik bilgilerini saray müzik öğretmeni ve kemancısı babası Johan Ambrosius Bach’tan aldı. 10 yaşında yetim ve öksüz kalınca ağabeyi Christoph’a sığındı ve orgu ondan öğrendi.

1700 yılında Lüneburg Müzik Okulu’na devam ederek keman ve org çalıştı. Çağın ünlü org üstatları George Böhm ve Reinken’den dersler aldı.
1703’te Weimar’da Dükalık sarayına organist ve viyolonist olarak alındı.
1705 yılında Lübeck’e kadar yaya giderek orada dinlediği büyük orgcunun etkisinde kaldı. 1714’te saraya müzik direktörü oldu.
1723 yılında “Kantor” ünvanıyla Leipzig’deki ünlü Thomas Kilisesi başmüzikçiliğine ve üniversite müzik müdürlüğüne getirildi. Ömrünün sonuna kadar bu görevi sürdürerek sayısız öğrenci yetiştirdi ve ölmez eserler verdi.
1742’de Prusya kralı Büyük Friedrich’in çağrısı üzerine Potsdam’a geldi.
Bach’ın geldiği krala haber verilince kral salonda bulunanlara: “Dostlarım ayağa
kalkınız büyük Bach geliyor” demiştir.

Bach, Barok dönemini zirveye ulaştırarak, Beethoven’e kadar uzanacak olan yeni müziğin temellerini atmıştır. Eserlerinde dramatik öğelere ve pastoral anlatımlara yer vermeyen sanatçı, “sanat için sanat” yapmayı yeğlemiştir.

Yaşamının son yıllarında görme duyusunu yitiren Bach 28 Temmuz 1750’de Leipzig’de ölmüştür. Besteci koraller, mesler, kantatlar, passiyonlar, oratoryolar, org ve klavsen için eserler, prelüdler, süitler, sonatlar, konçertolar, konçerto grossolar yazmıştır.

avatar
  Subscribe  
Bildir