İsveç ekonomisi, Türk sayısı, nerede bulunur, uçakla kaç saat, iklimi, başkenti.

0
388

İsveç nerede bulunur, nüfusu, başkenti.
Kuzey Avrupa da Baltic denizine kıyıları olan bir ülke. İskandinavyanın toprak bakımından en büyük ülkesi, yüz ölçümü 450,000 km/kare nüfusu 9,000,000 başkenti Stokholm.
Finlandiya ve Norveç onun komşuları son 200 yıldır hiç bir ülkeyle savaşmamış isveç.

İsveç uçakla kaç saat?
İstanbul’dan İsveç’in başkentindeki Arlanda hava limanına ulaşmak uçakla 3 saat sürüyor, Türkiye’den 2600 km uzaklıkta bir ülke İsveç iki ülke arasında doğrudan uçak seferleri var, bazen çok ucuza uçak biletleri de buluna biliniyor.

İsveç’in yüz ölçümü ne kadar?
İsveç Avrupa’nın toprak bakımından büyük ülkelerinden biri, ülke kuzeyden güneye 1600 km uzunluğunda. Nüfusun toprak büyüklüğüne göre az oluşu kilometre kareye düşen insan sayısı daha az. İsveç nüfusunun 90% i ülkenin güney bölgelerinde yaşamakta. İsveç topraklarının yaklaşık 6 da 1 i kuzey kutbu toprakları içinde yer alıyor.

İsveç hakkında bilgi.
İsveç’te çocuk arabasıyla otobüse bindiğinizde ücret ödemiyorsunuz. Başkentte kıyıda lokanta ve otel olarak hizmet veren gemileri göre bilirsiniz, diğer otellere göre bu otellerin yani gemi otellerinin fiyatları yarı yarıya.

İsveç iklimi nasıldır.
İsveç dünyadaki en çok göle sahip ülkelerden bir tanesi, irili ufaklı çok sayıda göl var bu ülkede. İsveçliler üşenmemişler saymışlar tam 96,000 tane göl varmış bu ülkede göller ülkesi İsveç. İsveç yemyeşil bir ülke 60% i ormanlarla kaplı, topraklarının 7% sinde tarım yapılıyor.

İsveç ekonomisi hakkında bilgi.
Ormanları, madenleri ve akar suları ülkenin doğal zenginliklerinden. İsveç son 50 yılda müthiş bir ilerleme göstermiş refah ve gelir seviyesini ciddi bir oranda arttırmış. Kişi başına düşen milli gelirde dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri, ülkede insan unsuruna çok büyük önem veriliyor. Bireyin rahat ve huzuru için devlet ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyor, beşikten mezara kadar tüm vatandaşlarını koruyan ülke sloganı İsveç’i tanımlayan sözlerden biri.

İsveç’te yaşayan Türk sayısı.
Bugün İsveç’te yaklaşık 550,000 yabancı vatandaş yasamakta, resmi rakamlara göre de yaklaşık 40,000 civarında Türk yaşıyor bu ülkede. Bu rakamı 70 hatta 100,000 çıkaranlarda var. Stokholm sehir merkezinde Türklere ait yaklaşık 2000 civarı Türk lokantası var. Türkiye İsveç’ten demir alıyor, bu ülkeden en çok demir alan beşinci ülkeyiz. İsveç demir madenlerinin ancak yüzde 15% ini işleye bilmiş.

İsveç’in başkenti neresi
Stokholm Avrupanın güzel başkentlerinden bir tanesi 14 ada üzerine kurulu ve adaları köprüler birbirine bağlıyor, şehrin nifüsu birbuçuk milyon.

avatar
  Subscribe  
Bildir