İşlemci nasıl üretilir, işlemci yapımında kullanılan malzemeler nelerdir?

0
82

Hiç bir imalat yöntemi ona benzemez. Gözle görülemeyen bir toz bile bir İŞLEMCİ’i bozabilir, bu yüzden her şey çok “temiz odalarda” yapılmalıdır, buraya giren hava özel filtreler aracılığı ile devamlı olarak arınır ve orada çalışan işçiler bir ameliyat masasındaki doktorlar ve hemşireler gibi sarınırlar.

250 kadar İŞLEMCİ bir jilet traş bıçağı kalınlığında, 7.5 santimetre çapında ince bir silikon “kağıt helvasından” yapılır, acaba neden silikondan? Çünkü o, kendisine eklenen yabancı maddelerin etkisi altında ya iletken olur, ya da olmaz. Bir İŞLEMCİ’in küçük bir alanı yabancı maddelerle “aşılanarak” bir elektron kıtlığına uğratılır, yani orası elektrik bakımından pozitif, P-bölgesi haline sokulur, bunun yakınındaki alanda ise elektron fazlası meydana gelir ve o da negatif bölge, N-bölgesi olur.

Diyelim ki iki N-bölgesi bir P-bölgesi ile birbirinden ayrılsın; bunlar bir transistör gibi hareket ederler, transistör ise bir tür elektrik anahtarıdır: P-bölgesindeki küçük bir voltaj N-bÖlgeleri arasında akmakta olan bir akımdaki azalıp çoğalmaları kontrol eder. Bu şekilde bir tek İŞLEMCİ içinde binlerce transistör yapılabilir.

İŞLEMCİ’in karmaşık devresi, her katman teker teker konulmak suretiyle yavaş, güç ve yanlış kabul etmeyeni bir yöntemle bir araya gelir.

İlk önce “kağıt helvasının” içindeki “parmaklıklar” fırınlara konur, bu fırınlar son derece oksijen içeren bir gaz veya istimle doldurulmuştur. Böylece kağıt levhaları “paslanırlar”, ince bir silikon dioksit katmanı ile kaplanırlar, ki bu kısa devreye engel olur. Ondan sonra kağıt helvaları bir direnç maddesiyle kaplanır, bu fotoğrafçılıkta kullanılan hassas bir sütsü (emulsion) dir ki yalnız (UV) ultraviyole ışınlarına karşı duyarlıdır. Bundan sonra fotoğrafik yoldan büyük bir resimden küçültülerek birbirine benzeyen yüzlerce şekillerle İŞLEMCİ devresinin bir katmanına basılan küçük bir maske kağıt helvasının üzerine konur UV

ışınlarına maruz bırakılır, direncin koruyucu alanları yumuşak kalır ve derhal bir asit banyosunda eriyip gider. Korunmayan bölgeler serileşir ve devrenin dış hatlarını oluşturur.

Tekrar fırına konulan kağıt helvası bir gaz atmosferinde pişirilir. Bir yaya kaldırımındaki yağ lekeleri gibi, bu yabancı maddeler alttaki silikon tarafından emilirler. İŞLEMCİ’ler on katmanlı olduklarına göre, bütün bu kademeler —paslanma, foto maskelenme, asitle mamele, pişirme vs, o kadar tekrar edilmek zorundadır. Sonra bütün kağıt helvası bir alüminyum iletkenle örtülür, bunda maskelenmek, asit içinde banyo edilmek vs, de tekrarlanmak zorundadır. Sonunda bilgisayarla yapılan bir prova kağıt helvayı tarar ve bozuk İŞLEMCİleri marka ederek dışarı çıkarır. Sonra kağıt helvası bir elmas kesici ile ayrılır. İyi İŞLEMCİ’ler dıştan tellenir, plastik veya metalle kapatılır ve müşteriye yollanır.

READER’S DİGEST’ten

avatar
  Subscribe  
Bildir