Isırgan otu nedir, neye iyi gelir, içindeki maddeler neler?

0
40

Isırgan otunun diğer bitkilere faydası nedir

Eskiden insanlarımız vahşi otlar­dan arıtılmış bahçeler istiyorlardı. Şimdi ise, bu otların değerini anla­yınca, bunlardan bahçelerinde ye­terli miktarda olmadığına üzülüyor­lar. Şimdiki bahçıvanlar ot süspansi­yonları hazırlamak istediklerinde doğadan birçok yardım temin edebi­liyorlar.

Bu herşevden önce, vazgeçilmez olan ısırgan otu için geçerlidir. Bu zengin ot özellikle yüzey-kompost tabakası için önemlidir. Isırgan otu­nun bir diğer avantajı da yakıcı kıl­larıyla salyangozu uzak tutmasıdır. Bunun dışında iyi tutabilir ve hiç bir yerde bir sebze sırası ısırgan otu yakınındakinden daha iyi ve sağlıklı duramaz. Gübreleme ve bitki koru­mada kullanılmak istenen süspansi­yonlarda temel olarak ısırgan otu se­çilmelidir.

İyi araştırılmış olan bu otun en önemli maddeleri arasında çeşitli asitler bulunur, örneğin karınca asiti, sirke asiti ve limon asiti. Bunun dışında çeşitli vitaminler, karotinoide, aminoasitler, birçok elementler, bunlardan en çok Demir, Silisyum, Magnezyum ve çok miktarda kloro­fil. Buna daha kalsiyum, kali, fosfor ve azotlu maddeler de eklenir.

Isırgan otu sadece yaprakları ye­şillendiren azotlu bir sıvı gübre de­ğildir, aynı zamanda bahçelerdeki bitkilere genel tedavi edici ve kuv­vetlendirici bir etkisi vardır.
Böceklerin saldırmış olduğu zayıf bitkiler bile, bu süspansiyonun bitkinin kök kısımlarında kullan­dığında, bitkiler kuvvetlenirler ve böceklerini kendileri “dökerler”.
Yani böceklerin, kuvvetlenen ve vital gelişen yaprak dokusundan iş­tahı kaçıyor.

avatar
  Subscribe  
Bildir