İran ekonomisi, resmi dili, fiziki coğrafyası, nifusu, uçakla kaç saat, para birimi, başkenti.

0
545

İran hakkında bilgi
Komşu bir ülke, toprak bakımından büyük bir ülke 1,648.000 km/karelik yüz ölçümü var nifusu 70 milyon, başkenti Tahran.

İran uçakla kaç saat?
İstanbul’dan başkent Tahrana iki buçuk saatte anca varılıyor.
Türkiye’den doğrudan uçak seferleri var ayrıca İzmir, Ankara ve Isparta’dan başkent Tahrana uçak seferleri mevcut. Seferlerde doluluk oranları çok yüksek yer bulmak bazı zamanlarda imkansız özellikle yaz mevsiminde. Yolcuların çoğunluğunu İran dan Türkiye’ye turist olarak gelenler oluşturuyor. Bu ülkeden Türkiye ye direk otobüslerde var uçağa alternatif olarak otobüste kullana bilirsiniz. Türkiye vatandaşları İran’a vizesiz olarak gire biliyor aynı zamanda İran vatandaşları’da Türkiye ye gire biliyor vize gerekmeden.

İran Nifusu, iran demografik yapısı.
Ülke nifüsunun 98% i Müslüman bu nifusun 89%unu şliler 9%unuysa suni Müslümanlar oluşturuyor. Yaş ortalaması bakımından dünyanın en genç ülkelerinden biri nifusun yarısı 24 yasin altında.

İran ekonomisi ne durumda?
Petron ve doğal gaz zengini bir ülke, ihracatının 80% ini petrol oluşturuyor petrolünün 80% doğal gazının da 200 sene daha üretime devam edeceği söyleniyor.

İran fiziki coğrafyası
İran dünyanın en dağlık ülkelerinden birisi, ülke toprakları dağlık alanlar ve bozkırlardan oluşuyor. Dağlarda hiç ağaç ve yeşillik yok, çıplak dağlar uzayıp gidiyor ülkenin güneyinde ise çöl var.

İran hakkında detaylı bilgi
Binaların duvarlarında Ayetullah Humeini ve şimdiki dini liderleri İmam Hamenein resimleri asılı. Devlet dairelerindede ikilinin resimleri var duvarlarda. İran, Irak savaşında ölenlerin dev resimleri çizilmiş yine apartman duvarlarına böylece onlar hatırlanıyor yad ediliyor. İranın hemen her şehrinde bu resimlere rastlanıyor. Sekiz yıl süren anlamsız savaşı unutmaları mümkün değil İranlıların. Sadece bayan müşteri alan ve şoförü’de bayan olan taksiciler var. Bu ülkede benzin karneyle alınıyor.

Her yıl İrandan Türkiyeye 1 milyon turist geliyor, turizim bakanlığımızın hedefi bu sayıyı dahada arttırmak. Acaba İran’a her yıl ne kadar turist geliyor diye merak ettik tüm dünyadan, tüm dünyadan İran a yılda 500,000 turist geliyor. Üç ay süre içinde vizesiz kala biliyor bir Türk vatandaşı İran’da. Aynı durum İran vatandaşı içinde Türkiyede geçerli.

Türkiye televizyonları uydu antenle izleniyor çanak antenler yasak olmasına rağmen evlerin çatılarında kullanılıyor, yönleri Avrupa ve Türkiye televizyonlarına dönmüş durumda. Türkçe özellikle İranın Azeri vatandaşları tarafından biliniyor ve konuşuluyor. Farslarda Türkçeye çok ilgi duyuyorlar. Türkiye hayranlılığı var iranlılarda.

Amerika ve İsrail büyükelçiliklerinin olmadığı bir ülke İran. Amerika’ya gitmek isteyen iranlılar vizeyi ya Türkiye üzerinden yada Dubai üzerinden alıyorlar. İran aynı zamanda amerikan fast food ürünlerinin giremediği bir ülke. Bugün neredeyse dünyanın her ülkesinde var olan bu zincirler bu ülkede yok. Dünyada kravatın kullanılmadığı bir ülke İran özellikle resmi dairelerde kravat takan tek bir insana rastlanılmıyor. Ülkede hafta sonu tatili perşembe ve cuma günleri.

İran’da konuşulan dil
İranın resmi dili Farsça, kullandıkları alfabe ise Arap alfabesi. İran’dan başka Afganistanda ve Tacikistanda bu dil konuşuluyor. Bir edebiyat dili Türkçe’mizde bu dilden çok etkilenmiş 10.000 tane ortak kelime var Türkçe ve Farsça arasında. Farcaile birlikte bir sürü diğer diller konuşuluyor bu ülkede bunlara Azerice, Belluri, Kürtçe ve bazı diğerleri dahil.

İran para birimi.
İranın resmi para birimi Rial ancak vatandaşın kullandığı para birimi tümen, rialın bir sıfır atılmış hali tümen yani 1000 rial 100 tümen, 1 dolar 935 tümen yapıyor. Ülkede kişi başına düşen milli gelir ise bir petrol ve doğal gaz ülkesine göre oldukça düşük 2500 ~3000 dolar cıvarlarında. İran’da içki alımı ve satımı yasak ancak isteyenlerin içki temininde çok zorlanmadıkları söyleniyor.

avatar
  Subscribe  
Bildir