İnsanlar neden uyuma ihtiyacı duyarlar?

0
414

Bilim adamları, seneler boyu uyku esnasında beynimizin ana elemanlarının istırahate çekildiği kanaatinde idiler. Bu elemanların başlıcaları şunlardır:
– Düşünme, konuşma, planlama ve diğer yüksek fonksiyonların yürütülme merkezi olan Serebral Korteks (Cerebral Cortex)
– Hareketlerimizi tanzim eden Beyincik (Crebellum)
– Gözlerden gelen sinir sinyallerini şekle dönüştüren görme merkezi (Vısual Cortex)
– Vücudun vital ve otomatik fonksiyonlarının yürütüldüğü diğer alt merkezler (Basal Forebrain, Pons, Medulla v.s.).
Fakat, REM uykusunun keşfi, “uyuyan bir beyin” yerine “aktif bir beyin” kavramını ortaya çıkardı. Bu olayın nasıl gerçekleştiği ve bunda etkili olan nöronların birbirleriyle nasıl haberleştikleri ise hala bir sırdır. Muhtemelen, uyku oluşturan nöronlar ile vücut fizyolojisini (solunum, kan basıncı, sıcaklık v.s.) kontrol eden nöronlar arasında çok muazzam bir iletişim sözkonusudur. Fakat bu konudaki asıl soru, bu nöronları NEYİN harekete geçirdiği değil, bunların NEDEN harekete geçtiği sorusudur. Vücut sıcaklığının azaltılarak enerji tasarrufu, günlük faaliyetlere hazırlık. REM uykusunun öğrenmeyi veya beynin gelişmesini kolaylaştırması, günlük sıkıntıların atılması, bireysel kişilik modellerinin kuvvetlendirilmesi v.s. öne sürülen birçok teori arasındadır.

Diğer taraftan bazı bilim adamları uyku vasıtasıyla vücudun bazı fonksıyonlarının yemlendiğim söylüyorlar. Ancak, bu teori de pek doğru değil. Çünkü şu ana kadar hiçbir kimse “vücutta yenilenen şeyin ne olduğunu” ispat edemedi.

Şu soru hala cevapsız; vücut saatini kontrol eden şey nedir? Biyokimyagerler, gündüz faaliyetleri esnasında biriken ve geceleyin bizi uykuya zorlayan uyku oluşturucu bir maddenin varlığından bahsediyorlar.

Bu, yukardaki sorunun cevaplandırılabilmesi açısından çok çekici bir teoridir. Fakat, bu madde üzerinde araştırma yapan pek çok kimse, ideal bir uyku ilacı olabilecek durumdaki bu teorik cismi henüz bulamadı.

Yapılan bütün deneyler, ölçmeler, gözlemler ve teorilere rağmen, “neden uyuyoruz?” sorusunun cevabı, rüyaların hakikati gibi, kapalı bir kutu durumundadır.

avatar
  Subscribe  
Bildir