İnsanlar neden övülmek isterler? Birini övmek neden önemlidir? Övülmek’ile ilgili insan psikolojisi analizi.

0
65

Bir Broadway komedyeni kabus görmüştü : rüyasında , kalabalık bir tiyatroda hikayeler anlatıyor, şarkılar söylüyordu. Binlerce kişi onu seyrediyordu , fakat ne gülen vardı , ne de alkışlayan. Komedyen , ” Haftada 100.000$ da verseler bu bir cehennem hayatı olurdu ” diyor.

Alkış özlemi olan sadece aktör değildir. Övgü ve özendirmeden yoksun herhangi bir kimse kendine olan güvenini kaybedebilir. Bu nedenle, çift yönlü bir gereksinme içindeyiz: övülmek ve nasıl övülebileceğini övmek. Kompliman yapmanın bir tekniği vardır. Çok belirgin bir beceriden dolayı kişinin övülüşü gerçek bir kompliman sayılmaz.

Hiç kimse övgü karşısında duygusuz kalamaz. İngiliz Prof. Şöyle bir olay anlattı : “Sıcak bir yaz günü öğle yemeyi için lokantaya gitmiştim. Garson menüyü getirdiği zaman, “Mutfaktaki çocuklar bugünkü sıcaktan çok sıkıntı çekiyorlardır muhakkak ” dedim. Garson hayretle yüzüme baktı ve “Buraya gelenler ya yemeyi beğenmezler, ya servisi kötülerler veya sıcaktan bunaldıklarını söylerler. On dokuz yıldan beri, arkadaki mutfakta çalışan aşçılar hakkında tatlı bir çift söz söyleyen tek insan sizsiniz. Prof. “İnsanların istedikleri insanca dikkate alınıp ilgilenilmek” diye sözlerini tamamladı. Bu ilgide samimiyet esastır. İnsandaki övgü arzusunun kavranması, övgüdeki samimiyet, övgüye layık bir kişi olabilmek için kişinin kendi kendisini eğitmesi gibi basit prensipler, günlük ilişkilerdeki iğneleyici yönlerin silinmesine yardım eder.

Özellikle çocuklar övgü açlığı içindedir. Çocukluktaki övgü yoksunluğu karakter gelişimini tehlikeye sokabilir; hatta ömür boyu sürecek bir huzursuzluğa neden olabilir. Genç bir anne üzücü bir olay anlattı: ” Küçük kızım çoğunlukla yaramazlık yaptığı için onu hep azarlamak zorunda kalırdım, fakat bir gün özellikle çok iyi bir çocuk olmuştu; azarlamasını gerektirecek tek bir davranışta dahi bulunmamıştı. O gece onu yatağa yatırdıktan sonra aşağı inerken hıçkırdığını duydum. Geri döndüğümde, başını yastığa gömülü buldum. Hıçkırıklar arasında, “Ben bu gün cici kız değil miydim ? diye sordu. Bu soru kalbime bıçak gibi saplandı. Yanlış bir hareket yaptığı zaman düzeltmekte gecikmiyordum, fakat iyi davranma gayretini hiç fark etmemiştim bile. Övücü tek bir söz söylemeden yatağına yatırmıştım “, dedi.

Tatlı bir söz söyleme her türlü kişisel ilişkide etkilidir. Düşmanlık samimi ve gerçek övgü tarafından ortadan silinmiş olur. Çoğumuz başkalarını mutlu edecek bazı güzel gerçekleri söylemekten neden sakınırız acaba ? Yaşayana verilen bir tek gül, ölüye verilen tantanalı çelenkler-den çok daha kıymetlidir. Sözünü daha sık hatırlasak ne kadar iyi olur.

Antikacı dükkanına zarif yaşlı bir bey gelip mal satardı. Bir gün dükkana gelip gittikten sonra, antikacının karısı, kocasına bu beyin ziyaretinden ne kadar hoşlandıklarını kendisine söylemiş olmayı istediğinden bahseder. Kocası, ” Bir daha ki sefere söyleyelim ” der. Ertesi yaz genç bir kadın gelip kendisini satıcının kızı olarak tanıtır; babasının öldüğünü söyler.
Dükkan sahibi, O günden beri, bir kimse hakkında ne zaman iyi bir şey düşünsem, söylerim. Belki bir daha ki sefere söyleme fırsatı bulamam “diyor.

Sanatkarlar , başlarına güzellik sunmaktan nasıl zevk alırsa , övgü sanatına sahip kişi de , övgünün , alan kadar verene de haz verdiğini anlayacaktır. Övgü , basma kalıplığa sıcaklık ve haz getirir.

HERKES İÇİN SÖYLENECEK İYİ BİR ŞEY VARDIR, YETER Kİ SÖYLEYELİM

avatar
  Subscribe  
Bildir