İnsan beslenmesinde etin önemi ve et türleri.

0
296

İnsan beslenmesinde en önemli gıda ettir. Etsiz beslenme yaratıcı gücü yok edeceği gibi, insan sağlığını da tehdit eder. Et, beslenme değeri yanında insanların pek çoğu için, lezzet bakımından da gıdaların en önde gelenidir. Etin aroması hiçbir gıdada yoktur, ağızda bıraktığı lezzet, hoş kokunun yanı sıra göze zevk veren bir görünüşe sahiptir. Et, zekaya parlaklık, bedene canlılık verir. Bir insan etten başka hiçbir gıdayı aylar, haftalar, günler boyunca öğünlerinde sürekli olarak tüketemez. Ancak bu kadar olumlu özellikleri üzerinde toplayan et, oldukça kolay bozulabilen, üstelik pahalı bir gıda maddesidir.
Etlerin saklanması sırasında meydana gelen bütün değişikliklere etlerin bozuşması denir. Bozuşma sırasında tat, koku, renk ve yapı gibi kalite faktörlerinde düşüşler meydana gelir. Etin usulüne uygun olmayan soğutulmasından dolayı meydana gelen bir tür et bozuşması da kokuşmadır.
Nemli olan et yüzeyine çevremizde bol miktarda bulunan bakteriler, küf mantarları kısa bir zaman içinde yerleşirler. Dolayısıyla etleri bakterıyel bir bulaşma olmadan elde etmek ve saklamak olanaksızdır. Et daha kesim esnasında bakteriye! bir bulaşmaya maruz kalır. Bakteriler, kanın boşalması sırasında daha sonra hayvanın ölümü ile gayet geçirgen duruma dönen bağırsak cidarından içeriye, basınç düşüşü nedeni ile de damar yollarına girerler ve kolaylıkla yayılırlar. Yüzey sıcaklığının ve nemliliğin fazlalığı oranında hızla çoğalan bu mikroorganizmalar dıştan, içeriye doğru bir bozulmayı başlatırlar.
Etin bozulmasını engellemek için satın aldığımız etleri hemen soğutucunun buzluk dışındaki en soğuk bölmesinde saklamalıyız. Böylelikle taze et paketi 2-3 gün buzdolabında, yaklaşık 15 günde buzdolabının buzluğunda saklanabilir. Et dondurulması sırasında buzluğu, ağzına kadar doldurmak doğru değildir. Etleri, yeterli miktarda soğuk havanın buzluk içinde hareketini sağlayacak şekilde yerleştirmek gerekir.
Rosto etleri, soğutucunun buzluğuna yakın olan özel bölm esi içinde saklıyabiliriz. Soğutucularda mikroorganizma ak-üvitesının yavaş olduğu soğuk bir kısımda, çeşitli parça etler bir hafta süre ile saklanabilirler; fakat bu etlerin üç gün içinde kullanılması daha uygundur. Taze etler eğer dondurulmamışlar ise 48 saat içinde tüketilmelidirler, ayrıca beyin, karaciğer, böbrek, kalp gibi gıdalarda 48 saat içinde kullanılmalıdırlar. Tavuk etleri veya buzu çözülmüş tavuk etleri buzluğa yakın bir yerde 1°C‘de iki gün saklanabilirler Dondurulmamış veya çözülmüş hindi etlen de yağlı kağıtlara iyi bir şekilde sanlarak 3°C’de 2-3 gün saklanabilirler.
Dondurulmuş bir etin buzu rastgele koşullarda çözül-memelıdır Eğer et oda sıcaklığında çözülmeye terle edilirse bol miktarda su kaybeder. Bu suyun kimyasal yapısı incelenirse, % 13,5 protein. % 1.3 kül içerdiği görülür ki, bu bulgu ene çözülme sonrası önemli ölçüde protein kaybı olduğunu gösterir. Bu kaybı olanaklar ölçüsünde azaltmak için, buzu çözülecek et, buzdoiaplarının alt gözlenne alınmalıdır. Burada 4,4°C tutulan etlerde 6-8 saat içinde buz çözülmesi gerçekleşir Buzu çözülmüş etler, yeniden dondurulmamalı ve bekletilmeden tüketilmelidir.

avatar
  Subscribe  
Bildir