ilk maymun nasıl oluştu ve nereden geldi?

0
312

Son zamanlara kadar primatologlar, Yeni Dünya maymunlarının Eski Dünyanınkilerden – Kuzey Amerika’ya yerleşen maymun benzeri yaratıktan-geliştiğine inanırlardı. Şimdi, giderek büyüyen birliğiyle, tüm maymunların ortak atası bulunduğunu, maymun ve insanların Asya’da geliştiğini, Afrika’ya ve oradan Atlantik’i aşarak Güney Amerika’ya yayıldığını kabul ediyorlar.

Son Jeolojik buluşlar bu düşünceyi destekliyor. Kıta kaymasıyla ilgili bilgiler 40 milyon yıl önce Güney Amerika ile Afrika’yı ayıran okyanusun oldukça dar olduğunu gösteriyor. Ata primat böylelikle, o zaman var olan bir dizi volkanik adayı sıçraya sıçraya transatlantik gezi yapmış olabilir. Bu cesur hipoteze ait multidisipliner kanıtlar “Yeni Dünyanın Maymunları ve Kıta Kaymasının Evrimsel Biyolojisi” adlı kitapta (Plenum, New York, 1960) sunuldu.

Yayıncılarından birine güre Kuzey Karolina üniversitesi’nden paleantropolog Russell Ciochon, biyokimyasal, kalıtımsal ve anatomik bulguların gerek Güney Amerika ve gerekse Afrika maymunlarının sıkı ilişki içinde olduğunu ve bir ortak ataları bulunduğunu gösteriyor” der. Ciochon’a göre, Birmanya’da bulunan 40 milyon yıllık primat fosili, ortak atanın Asya kökenli olduğunu düşündürür. Herhangi bir şekilde, 30 milyon yıl önce Eski ve Yeni Dünya maymunları ayrıldı. Afrika’da bulunan en eski primat fosili Mısır’da 30 milyon yıllık bulunmuş ki, modern Eski Dünya maymununun özelliklerini-aşağı yönelik burun delikleri-gösterir.
Güney Amerika’daki en eski primat fosili, yine yaklaşık 30 milyon yıllık olup bugünkü Yeni Dünya maymununun özelliklerini-birbirinin genişçe ayrı, dışa bakan burun delikleri-gösterir.

avatar
  Subscribe  
Bildir