Ihlamur hangi hastalıklara iyi gelir? Ihlamur un faydaları.

0
158

Ihlamur içmenin faydaları (ıhlamurun iyi geldiği hastalıklar).
Ihlamur, insan sağlığı yönünden yararlı bir içeceğimiz dir. Halk arasında daha çok soğuk algınlığında göğüs yumuşatıcı olarak kullanılır. Bu özelliğinde etken maddesi müsilajıdır. Müsilajlar zamklar grubundaki maddeler gibi suda şişerek viskoz, kolloidal bir çözelti meydana getiren maddelerdir. Zamklardan farkları yapıştırıcı özellik taşımamalarıdır. Ayrıca zamklar çoğu zaman patolojik ürünler olduğu halde, müsilajlar bitkinin normal maddeleridir ve özel müsilaj hücreleri içerisinde bulunurlar.
Ihlamurun mide salgısını artırarak sindirimi kolaylaştırdığı, sinir bozuklukları baş ağrısı, uykusuzluk gibi durumlarda yatıştırıcı etkisinin olduğu da bilinmektedir. Ihlamurun uçucu yağından dolayı sedatif ve antispazmotik özellikleri de vardır. Ter ve idrar artırıcı özelliği ise flavonoitlerinden ileri gelmektedir. Flavonoitler fenolik maddelerin bir grubudur.

Ihlamur ülkemizin birçok yöresinde yetişmekte olup buralardan elde edilen çiçekler kurutulduktan sonra piyasada tüketime sunulmaktadır. Birçok özellikleri olan ve yurdumuzda da yeterince yetişen ıhlamuru özellikle soğuk kış günlerinde severek tüketebiliriz.

avatar
  Subscribe  
Bildir