Hidrosefali nedir, belirtileri, nedenleri ve tedavisi. Su kafa hastalığı hakkında bilgi.

0
64


Sheffield Üniversitesinden profesör John Lorber 1980’de ilginç bir olgu yayınladı. Hasta genç ve başarılı bir matematikçi idi. Yalnız koca kafalı oluşu dikkati çekiyordu. Prof. Lorber scan tekniği ile bu adamın beyin kabuğu kalınlığının 1 mm olduğunu gösterdi (normalde 5 mm).

Bu hastada kuşkusuz hidrosefal (su kafa) vardı. Hidrosefal beyin karıncıklarında ki beyin-omurilik suyunun doğuştan veya sonradan artışı ve beyin kabuğunun bu sıvının basıncı sonucu çok incelmesi ile belirlenen bir hastalıktır. Bebeklikte kafa henüz yumuşaktır ve beyin-omurilik suyu basıncının artışı kafa tasını çok büyütür, bu sırada beyin maddesi de basınç ile ezilerek, incelir. Yaşayan hidrosefaller çoğu kez vücut ve akıl bakımından sakattır.

Fakat normal beyin ağırlığı olan, 1500 gramdan çok daha küçük beyni olan hidrosefallerin bazen normal akla sahip oldukları görülmektedir. Bu olayın bugün için açıklaması beynin, karaciğer ve böbrek gibi çok özel bir yeteneğe sahip olmasıdır: geri kalan sağlam dokular kaybolan dokuların görevini de üstlenmektedir.

avatar
  Subscribe  
Bildir