Hiç bilinmeyen ilginç bilgiler

0
301

• Saldırıya uğradıklarında böceklerin şaşırtıcı savunma sistemleri vardır. Örneğin, Afrika çekirgesi saldırıya uğradığında bolca kimyasal köpük fışkırtır, bu köpük çok kötü kokar ve çok acı bir tadı vardır.
Bir tür hamam böceği tehlikeye düştüğünde arkasındaki bir mekanizmadan kaynar su kadar sıcak (100 C) sıvı fışkırtır.

• Şöyle bir ilan düşünün ‘’İşçi aranıyor. Kemik parlatıcıları. Sadece karın tokluğuna çalışacak işçi aranıyor.” Kuşkusuz çok az kişi yanıtlar böyle bir ilanı, ancak aranan kişi değil bir tür böcek.
Evet, bilim adamları Washlngton’daki Doğa Tarihi Müzesinde kınkanatlılar dan Dermesid böceğini, kemikleri en ince ayrıntılarına kadar temizleme işinde kullanıyorlar. Kemikteki etin kaba kısımlarını insanlar kazıdıktan sonra. Dermesid böceklerinin larva ya da genç olanları iş başına çağırılıyor ve bir pamuk yığını içindeki kemiklere hiç zarar vermeden, müze salonlarında teşhir edilebilecek hale getiriyorlar.

• Jojoba adlı bir bitkinin bulunuşu, yüzyıllardır yağları için avlanan İspermeçet balinasını kurtardı. Bu bitki balinadan çıkarılan yağın aynısını içeriyor.

• Güney Amerikanın bazı bölümlerinde halk, üzümü ağaçların kabuklarından toplamakta. Jabotikaba adlı tropikal bir ağaç, tadı ve görünüşü bildiğimiz üzüme tıpa tıp benzeyen bir meyve veriyor yalnız bu meyve üzüm gibi salkım halin-de değil, tane, ağaçın gövde ve dallarına yapışık vaziyettedir. Bu tür meyve ağaçlarının çok olduğu Brezilya’nın bir kasabası da adını bu ağaçtan almış; Jabotikabal.

National Geographic’den

avatar
  Subscribe  
Bildir