Hayatta başarılı olmak için neler yapmalıyız? Başarıya giden yedi adım.

0
168

Başarıya ulaşmanın yolları nelerdir?
İkinci Dünya Savaşı başlamıştı. Bir gün Amerikan Amirallik Dairesinden içeri uzunca boylu, zeki bakımlı gözlüklü bir adam girdi. Kendisi birçok fabrikalarda çalışmış, kendi kendini yetiştirmiş, organizasyon işlerinde ve büyük işleri planlamakta sonsuz kabiliyeti olan biriydi.

İkinci Dünya Savaşının kaderini etkileyen bu adamın adı Henry J Kaiser’di ve onu ilk anda Amirallik Dairesinin sırmalı büyük uzmanları pek ciddiye almamışlardı: çünkü o onlara bir geminin 4 günde yapılabileceğini ispata çalışıyordu. Evet, tam 4 günde. Oysa bütün gemi mühendisleri bunun 18 günden önce yapılamayacağında ısrar ediyorlardı.
Mesele büyüdü. Alman denizaltıları durmadan gemi batırıyorlardı Fransa düşmüş.
İngiltere yalnız başına kalmıştı. Biricik yardım Amerikadan gelecekti, bu da gemi ile olacaktı.

Sonunda Cumhurbaşkanının müdahalesiyle Kaiser’e istediği yetki verildi. Özel bir bölgede yeni kaynak tekniği ve akıllara durgunluk veren bir organizasyon ve işbirliği sayesinde Victory ve Liberiy tipi gemilerin yapılmasına başlandı. İlk önce ileri sürülen 4 günlük müddet sonraları daha da azaldı. Memleketin en değerli uzmanlarına kafa tutarak dediğini yaptıran ve sonunda hem kendisini hem de inandığı davayı başarıya ulaştıran bu müthiş adamın başarısının temel ilkeleri nelerdir?

İste Kalser’in başarısının yedi yolu :
• Çoğu insanlar tüm yeteneklerinin ancak yüzde onunu yaptıkları işte ve yeni fikirler bulmak için kullanırlar. Bütün kuvvet ve kabiliyetlerini seferber et, sonuç seni şaşırtacaktır.’
• Bıkmadan dayanır ve işin arkasını bırakmadan uzun bir süre devam edebilirsen, her türlü muhalefeti yıkarsın.
• Gerçek hayallerinin, hedeflerinin ne olduğuna biran önce karar ver, sonra onlara erişmeye çalış. Onlar senin sandığından daha yakındadır
• Halka hizmet et. Halkın ihtiyaçlarını karşılayacak işler bul. Bunlardan ne kadar çok insan faydalanırsa, senin için de o kadar iyi olur.
• İnsan tek başına çok fazla bir şey yapamaz. Başkalarının sana yardım etmelerini, beraber çalışmalarını sağla.
• Başarıya kavuşmak için bütün emeğini kullanmalısın. Bütün enerjini bir noktada topla, kuvvetini dağıtma.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir