Hayalet balıkları ve Deniz Ejderleri özellikleri

0
164

Yeryüzünde, yalnızca Güney Avustralya sularında yaklaşık 30.5 cm büyüklüğünde, rengarenk bir yaratık yaşamaktadır. Bu canlının derisinin ön kısımlarında, rüzgarda sallanmakta olan eğrelti otu görünüşünde, benekli ve çizgili yüzgeçler bulunmaktadır. Daha çok bir deniz allsini andıran bu ‘deniz ejderleri”: aralarında deniz atı, hayalet balıklar, pipobalığı gibi balıklarında bulunduğu ikiyüz çeşitten daha fazlasını içeren “syngnathoidei” adı verilen balık sınıfına girmektedir. Hayalet balıklar ve deniz ejderleri bu sınıf içinde özel bir yere sahiptir. Zira tazonomistler (canlıları sınıflandıran bilim adamları) diğer normal görünüşlü balıkların birbirteriyle olan sıkı benzerlikleri arasında bu balıkları ancak özel bir grup olarak düşünmektedirler. Bunların hiçbiri alışılagelmiş balık görünümünde değildirler. Deniz ejderleri, halat görünüşlü ve kaburga izlenimi veren vücut üzerinde aerodinamik yapıda yüzgeçlere sahiptir. Hayalet pipo balıklarında ise aşırı büyük bir kafa, kısa bir gövde ile devam etmektedir. Gövde üzerinde aynı şekilde aerodinamik yapıda yüzgeçler vardır. Bu balıkların herbirinde, kafada dişsiz bir ağız, uzun ve silindirik bir burun bulunur. Ağızda, insan gözünün izleyemeyeceği hızda açılıp kapanan çeneler bulunur. Bu çeneler, ince karides ve diğer lokmaları içine çekecek kapan şeklinde görev yapar.
Bu balıklarda pulların yerini, vücudu ve kuyruğu saracak düzende yerleşmiş iç içe geçmiş plaklar almıştır. Bu plaklar, koruyucu bir zırh görevi yapar: ayrıca balığa kıvraklık (harek) sağlar.
Deniz ejderlerinin bitkiler arasındaki hareketi saydam sırt yüzgeçleri ile olur. Bu yaratıklar, deniz dibinin yabani otları arasında yuvalanır ve burada hiç farkedilmeden saklanırlar. Birbirinden bağımsız hareket edebilen gözlerle çevreyi tararlar ve duşmanlarını ararlar. Bu şekilde gizlenen balıkların saptanmaları da güçtür uzun ve detaylı araştırılmaları gerekir. Bu gruba giren batıkların en göze çarpan özellikleri: Babanın döllenmiş yumurtalarla kuluçkaya yatmasıdır. Kuluçka esnasında baba kanındaki çukur kısma veya kuyruğunun iç kısmındaki yumuşak çukur kısma yumurtalarını koyar.

DISCOVER’dan

avatar
  Subscribe  
Bildir