Hava kirliliğinin nedenleri (sebepleri) ve sonuçları nelerdir

0
370

Alaska’nın en kuzeyindeki hava-kalite kontrol istasyonlarında yapılan ölçümler sonucunda, filtrelerin karbonlu kurumla tıkanmış olduğunun gözlenmesi araştırmacıları çok şaşırttı. Takılan yeni filtrelerin de bir hafta içinde dolması, bu şaşkınlığı daha da artırdı.

AARG (Atmospheric Aerosol Research Group) Araştırma Grubu’ndan Hal Rosen, bu şaşkınlığı şöyle dile getiriyor: “Bu İstasyonları temiz havanın gerçekte nasıl olduğunu araştırmak için kurmuştuk. Eğer kirli olmayan atmosferi incelersek, kirlenmeyi daha iyi anlayabileceğimize inanıyorduk”.

Araştırma Grubu üyelerine göre, Kuzey Kutbu havasındaki kirlenme Avrupa, Japonya ve Rusya’daki ağır sanayi kuruluşlarından kaynaklanıyor, özellikle Kuzey Denizindeki sisin oluşmasında. Merkezi Rusya’daki çelik fabrikaları ve diğer tesislerin önemli etkisi var.
Kaynağı ne olursa olsun, atmosferde artan is, tüm dünyada hava sıcaklığının artmasına yol açabilecek. Atmosferden geçen güneş ışınlarının büyük bir bölümü yeryüzü’ne en yakın olan Troposphere, tabakasında biriken is tarafından tutuluyor. Aynı şekilde, yeryüzünden yayılan sıcaklık da bu tabakada tutuluyor ve böylece hava sıcaklığında ölçülebilir oranda artışa yol açıyor. Bu havanın er geç dünyamızı da ısıtacağından korkan bilim adamları, ne yazık ki, yapılacak pek fazla şeyin olmadığım da belirtiyorlar.

Science Digest’dan

avatar
  Subscribe  
Bildir