Hangi Ekmek Sağlıklı? – KEPEK EKMEĞİ Mİ BEYAZ EKMEK Mİ?

0
209

Yeni pişmiş ekmek, aç ya da tok olalım, çoğu kez bizi fırının önüne çekmiştir. Fırının önünde durup taze ve sıcak ekmeğin kokusunu derin derin içimize çekmiş, sonra kapıdan içeriye girip besinlerimiz içerisinde önemli bir yer tutan ekmeği satın almışızdır.
Ekmek satın alırken bazılarımız beyaz ekmeğe yönelir. Düşük randımanlı undan yapılan beyaz ekmeği tercih etme nedenlerimiz farklıdır. Bir kısmımız görünümü daha çekici olduğu için bu ekmeği alır, bir kısmımız ise “bu ekmeğin sindirimi siyah ekmeğe göre daha kolay, bu nedenle satın alıyorum” der. Beyaz ekmeğe yönelmemizin daha başka nedenlerini sıralamak da mümkün.

Oysa tam randımanlı siyah ekmek hem gıda maddeleri, hem de B grubu vitaminler yönünden çok daha zengindir. Çok düşük randımanlı unlardan yapılan ekmeklerde vitamin hemen hemen yoktur. Ayrıca kepek, pekliğe, kalın barsak hastalıklarına, diş çürümelerine ve burada sayamadığımız diğer bazı hastalıklara olumlu etki yapar. Yani ekmek ne kadar kepekli undan yapılırsa, yararlılığı da o kadar artar. Midesinden rahatsız olan kimseler kepekli ekmeğin sindiriminde zorluk çekerlerse de, böyle bir şikayeti olmayanlarımızın kepekli ekmeği yemeleri uzmanlarca önerilmektedir.

Gülgün AKBABA

avatar
  Subscribe  
Bildir