Hafızayı güçlendirmek için ne yapmalı? – İşte hafızanızı güçlendirmeniz için uygulayabilceğiniz egzersizler.

0
59

Hafıza (bellek), elbette geliştirilebilir; hem de fazlasıyla Normal zekası olan herkes hafızasını geliştirebilir Üstelik, geliştirici metotlar tümüyle, pratik zekaya dayanır Yaşam sırasında algılanan her olay, bir veya birkaç duyu vasıtasıyla, beynin bazı dokuları veya diğer sinir merkezleri üzerine etki yapar. Hafızayı geliştirme işlemi, bu etkilerin kuvvetlendirilmesi ve çoğunun muhafaza edilmesini sağlayacak bir düzenle istif edilmesidir. Etkiler ne kadar temiz, sinirsel istiflemeniz ne kadar düzenli ise, hatırlamanız da o kadar kolay olacaktır.

Tekrarlama, Akılda Tutmanın En Sade,
Fakat En Sıkıcı Yoludur
Eğer yeterince tekrarlama sabrınız varsa, hemen her şeyi öğrenebilir ve hatırlayabilirsiniz.

Mümkün Olduğu Kadar Çok Duyunuzu Hatırlamak İstedikleriniz Üzerinde Toplayın
Daha önce hiç elma görmemiş bir kimseye elma gösterdiğinizi farz edelim. Eğer elmaya sadece bakarsa, belirli bir etkiye, fakat eline alıp tutar, koklar ve tadarsa, daha açık ve kalıcı bir anıya sahip olacaktır. Bunun bilimsel nedeni, görme duygusu yoluyla aldığımız etkilerin, dokunma veya diğer duygular yoluyla aldıklarımızdan tamamen farklı bir hücreye kaydolmasıdır. Bununla beraber, sinirsel sistemin bütün dokuları birbiriyle bağlantılı olduğundan, bir şey hakkında ne kadar çok etki sahibi olursak, onu bilinç altından istediğimiz anda çekip çıkaracak o kadar çok iplere sahip oluruz.
Bu prensip, isimleri ve yüzleri hatırlamada çok önemlidir. İsimleri hatırlamayan insanlar, genellikle, ilk önce bunları tam duymayan veya az dikkat edenlerdir. Bu insanlar, muhtemelen, yabancının görünüşü veya onun üzerinde ne çeşit bir etki yaptıkları veya ona ne söyleyecekleri ile daha çok ilgilidirler.
Zayıf hafızalı bir iş yöneticisi, bu yeteneğini geliştirmeye karar vermişti. Herhangi bir kimse ona geldiği zaman, başlangıçta onun ismim tam olarak öğrendiğinden emin oluyordu.
Gerekirse yazılışını soruyor; sonra da ismi bir yere yazıp dikkatle yazdığına bakıyordu. Böylece, birkaç duyusu yoluyla etki almış oluyordu. Konuşmaları sırasında ismi durmadan tekrarlıyordu. Bu arada, adamın yüzünü, ifadesini ve davranışlarını inceliyordu. Bu gün, bu yönetici, on bin personeli isimleriyle tanıyabilmektedir.

Dikkat Gücünüzü Geliştirin
İnsanlar belirli bir zamanda, sadece bir şey üzerinde, açık ve yoğun bir şekilde konsantre olamazlar. Bir konuşma esnasında, karşılarındakinin söylediklerinden çok, kendilerinin ne söyleyeceklerini düşünürler. Bir manzaraya bakar, fakat teferruatıyla doyasıya seyretmezler.
Çok zeki olan ve hafızaları çok kuvvetli olan insanlar, istisnasız, kuvvetli bir gözlem, konsantrasyon ve dikkat sahibidirler Dikkat, hatırlamak istediğiniz fıkır veya olayın dışında her şeyi bir kenara itmek demektir. Tehlikeli sığ sulardan denizci nasıl uzak kalırsa, siz de, zihni bulanıklıklardan öyle uzak kalın. Hatırlamak istediğiniz şeylerin detayına dikkat edin.
İnsanları hatırlamakta zorluk çeken bir banka kasiyeri, her yüzün detayını incelemeye başladı. Detayına dikkat ederek elde edilen resimlerin hafızadan silinmediğini anladı.

Çağrışım. Aşırıya Kaçmamak Şartıyla Hatırlamanın En Kısa ve Emin Yollarından Biridir
Kısa bir süre önce. St Nicholas Caddesinde oturan Mr. White adında biriyle tanıştım Açık bir İlişki dikkatimi çekti White (Beyaz) – (Kar) Noel. Noel – (Aralık ayının 25’i) – St Nicholas (Noel Baba) Herkesin zihninde, çağrışım yaparak yeni olaylarla bağlantı kurabileceği birçok başka olay vardır Fakat, unutmayın ki, çağrışımlarımız ne kadar basit olursa, hafızamızı o kadar az zorlamış oluruz.

Eger Herhangi Bir Şeye Derin ve İçten ilgi Duyuyorsanız, Dikkatiniz Dogal Olarak Az veya Çok, O Şey üzerinde Yoğunlaşır
Bazı erkekler futbola o kadar ilgilidirler ki, bütün Birinci Lig oyuncularının adlarını ve attıkları golleri bilirler. Birçok olağanüstü hatırlamalar, aşırı ilgi unsuru ile açıklanabilir. Sonuç olarak, hatırlamak istediğiniz konu üzerinde, içten ve canlı bir ilgi geliştirmeye çalışınız.

Anlamaya Çalışın
Bir konuyu veya durumu anlamadıysanız, onu hatırlamayı bekleyemezsiniz. Verilen gerçekler arasındaki bütün mantıki bağları bilmelisiniz.
Hatırlamanız Gereken Şeyleri Dikkatle ve Düşünerek Seçin; Zihni Projektörlerinizi Yalnız Bunların üzerine Çevirin.
Hiç kimse her şeyi hatırlayamaz. Bir çok kimse, on kuruşluk iş için yüz bin liralık alet kullanır. Hassas akıl makinelerini daha önemli işler için korumaları çok daha akıllıca bir hareket olduğu halde, telefon numaralarını ezberlemeye çalışırlar. Birçok şey zihninizden ziyade not defterinizde yazılı olmalıdır. Hafızanızı ve dikkatinizi akıllıca yöneltiniz. Başlangıçta, imkansız şeylere teşebbüs etmeyiniz İsimleri ve yüzleri hatırlayamıyorsanız, hatırlamayı arzu ettiğiniz iki veya üç kişiyi seçiniz; onları iyice hafızanıza yerleştirmek için gayret sarf ediniz. İsimlerini ve özelliklerini not ediniz Daha sonra bu notları gözden geçiriniz ve bu yeni tanıdıklarınızın sizde bıraktıkları etkiyi hafızanızda canlandırınız. Bu egzersizi tekrarlayınız; kısa sürede şaşırtıcı sonuçlar aldığınızı göreceksiniz.

avatar
  Subscribe  
Bildir