GÜNEŞ GİDEREK SOLUYOR

0
276

Uydu, roket ve balonla, birbirlnden bağımsız olarak yapılan üç ayrı araştırmanın ortak sonuçları,Güneş’in parlaklığının her yıl yüzde 0.02 oranında azaldığını ortaya koymaktadır.
Işımadaki bu azalmanın iklim üzerinde uzun vadede ne tür bir değişiklik yapacağı bilinemiyor. Ancak azalmanın on yıl sürmesi halinde, toplam ışımanın da yüzde 0.2 azalacağı bildiriliyor.
Güneş’in yaydığı sıcaklığın azalmasının kesin nedeni de henüz bilinmiyor. Güneş Sis-temi’ni incelemek İçin özel olarak fırlatılan “Maximum Mission Sattelite’ın yaptığı ölçmelere göre, bir süre içinde güneş lekelerinde bir artış da söz konusu değil. Dünya’mı-zın Milattan sonra 1500 ile 1850 yıllan arasında geçirdiği “küçük buzul dönemi” denilen 350 yıllık soğuk dönemde de güneş lekelerinin artmamış olduğu bilindiği için, Pasaneda’ki JPL laboratuvarından Martin Woodart ve Cambridge Horward-Smithsonian kuruluşundan Robert Noyes, adı geçen yapay uydunun gönderdiği bilgileri değerlendirerek, güneşin giderek büyüdüğünü ve bu durumun ısısının azalmasına neden olduğunu savunuyorlar. Araştırıcılar, Güneş’in 5 dakika salınımında bir kayma saptadılar ve bu nedenle Güneş’in tüm çevresinin çan şeklinde 100 km kadar genişlediğini ortaya çıkardılar.

avatar
  Subscribe  
Bildir