Gül solgunluğu virüsü, belirtileri, tedavisi. Gül solgunluğu virüsü hakkında detaylı bilgi.

0
127

Çiçekler narin varlıklar. Tanrı’nın insana sunduğu en güzel hediyelerden biri. Ve çiçekler içinde Gül Sarı Kırmızı, Beyaz renkleri ile duygularımızı dile getiren mutluluk kaynağı gül. Yetiştiricisinin özenle baktığı gül bir gün solgunlaşıyor. Nedeni ona musallat olan bir virüs. Bu virüs bu güzeli yok etmekten duyduğu sevinci sanki ismi ile dile getiriyor, Gül solgunluğu virüsu (Rose wilt virüs).

Başlangıçta gülün genç sürgün yapraklarında geriye doğru büküklük, halka veya elips şeklinde nekrotik lekeler görülüyor. (Nekrotik simptomlar hücrede dokuda veya organda çürüme ve ölmeyi ifade eder. Dıştan bakıldığı zaman ölu olan bu bölge esmer kuru bir leke halindedir ve bu lekeye Nekroz denir). Yapraklar giderek soluklaşıyor ve soluk yeşil veya sarı olan renk değişimleri meydana geliyor. Bu renk değişimini genç sürgünün tepe kısımlarında görülen ölum olayı izliyor. Sapın dip kısımlarında da (kahve rengi) siyahlaşmalar meydana geliyor.
Kabukta özde ve phloem de nekrozlar sürgün yapraklarında renk değişimi ile birlikte görülüyor. Hastalığın pençesindeki bu bitki de zaman zaman iyileşme görülse de bu iyilik devamlı olmuyor. Bu virüs, güle aşılama sırasında yapılan goz aşısı ile bulaşabiliyor. Bir miktar bitki suyu ile de bulaşma meydana geliyor.

Korunma yolu ise hasta bitkilerin derhal yok edilmesi kesim sırasında kullanılan bıçakların dezenfeksiyonu ve en önemlisi bu virüse hassas olan güllerin üretilmemesi ve vektörleri ile mücadele edilmesi.

avatar
  Subscribe  
Bildir