Gökyüzünde parlak cisim, gerçekten uzaylılar mı?

0
212

TUC olduğu söylenen esrarlı cisimlerin birçoğu, her zaman yabancı bir uzay gemisi olmayabilir. Bu cisimler doğal olaylardan da kaynaklanabilir. Yaklaşan bir yer sarsıntısının titreşimleriyle etkilenen bazı kayalıkların açığa çıkardığı ışık saçan toplar olabilir.
Dr. Michael Persinger, yer sarsıntısı olayı ile TUC olduğu bildirilen bu ışık saçan toplar arasında bir ilişki olduğunu bulmuştur. 3000 kadar TUC olayı haberini bilgisayarda değerlendiren Persinger, yaptığı incelemelerde bu olayların çoğunun, yer sarsıntılarının başlamasından haftalar ve aylar öncesinden ortaya çıktığını görmüştür. Hatta Japon jeoloğları, bir yer sarsıntısından biraz önce çekilmiş fotoğrafları kendisine vermiştir. Bu fotoğraflarda görülen aydınlık, bu tezi desteklemiştir.

Amerikan Maden Dairesi fizikçilerinden Dr. Brian Brady olayda kuvarsin elektrik üretme özelliğinin rol oynadığına inanıyor. Danver’deki laboratuvannda olayla ilgili bir gösteri hazırlayan Brady, bir silindir içine kuvars ihtiva eden kaya parçası koymuş ve silindiri bir preste sıkıştırmıştır. Kaya parçası kırılmadan önce kendi bünyesinde ve etrafında bir elektriksel alan oluşturmuş, bu elektriksel alan hızla büyümüştür; daha sonra, saniyenin onda biri kadar bir zaman süresince, çapı yarım santimetreye yakın kıvılcım toplar meydana gelmiştir. Brady, bu ışık salımının doğada çok daha büyük ölçekte meydana geldiğini, böylece sanki uçan bir cismi andıracak kadar olabileceğini düşünmektedir.

Brady’ye göre, yer sarsıntısı sırasında, ya da önce, çok büyük bir baskıya uğrayan kuvarslı kaya kütleleri, çevrede hasıl olan elektromanyetik alanı doyuracak bir ışık topu olusturabiliyor. Brady, “Oluşan ışık, etkileyici bir yol çizebilir ve TUC’ların bütün karakteristiklerini gösterebilir.” diyor ve ayrıca, bu ışık toplarının bazı hallerde birkaç dakika süreyle kalabileceğini söylüyor.

Kuvarslı kayaların basınç altında böyle elektrik akımı meydana getirme özelliğine “piezoelektrik” etkisi denmektedir (Latincede piezo, basınç anlamına gelir). Mekanik enerjinin, elektrik enerjisine dönüşmesi veya tersi olan bu olay, 1880’de Pierre ve Jacquez Curle tarafından bulunmuştur.

Science Digest’dan

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir