GÖKKUŞAĞI NASIL OLUŞUR?

0
237

Su dolu bir kapta bulunan düz bir çubuğu, bükülmüş gibi algılarız. Aynı şekilde güneş ışığı da yağmur damlacığından geçerken, hafif bir yön sapmasına uğrar. Fizikte bu olaya, “KIRILMA’ denir.

Gökkuşağının oluşumunda da söz konusu olan güneş ışınlarının yağmur damlacıkları tarafından kırılmasıdır. Aslında güneş ışınları doğrusal olarak hareket etmektedir, yoğunluğu belli bir ortamda ilerlerken, yoğunluğu farklı bir ortama girdiklerinde bu kırılma olayı söz konusu olur.

Konumuz olan güneş ışını, bir renk karışımından ibarettir. Yağmur damlacığından geçerken farklı kırılma indilerine sahip renkler birbirinden ayrılırlar. Biz bu esnada renkleri tek tek görme imkanına sahip oluruz.

Gökkuşağının yarım daire şeklinde oluşabilmesı için, güneş ışınlarının çok dar bir açıyla gelmesi gerekmektedir. Bunun içindir ki, yedi renkli gökkuşağını, güneşin dar bir açıyla geldiği sabah ve akşam yağışlarından sonra daha çok görmemiz mümkün olur. Bununla beraber bazen de bir uçaktan veya yüksek bir dağdan baktığımızda gökkuşağını tam daire şeklinde görmemiz mümkün olabilmektedir.

avatar
  Subscribe  
Bildir