GARCİAYA MEKTUP – başarılı olmanın anahtarı.

0
170

İspanya ve Amerika arasında savaş başladığı zaman, Küba’da isyan bayrağını kaldıran asilerin başı ile derhal haberleşmeye girişmek gerekiyordu. Garcia adını taşıyan bu adam, Küba’nın dağlarından birine sığınmıştı. Fakat yerinin nerede olduğunu bir bilen yoktu. Posta ve telgraf yolu ile haberleşmek olanaksızdı. Fakat, Amerika Cumhurbaşkanının bu adamla haberleşerek yardımından faydalanması ve bu işi ivedilikle yapması gerekti.
Bu işi başarmanın çaresi neydi ?
Birisi Cumhurbaşkanına şu fikri verdi:
– Rowan adlı bir adam var, Garcia’yı ancak o bulabilir Rowan derhal çağırılmış ve kendisine Garcia’ya yazılmış bir mektup verilmişti. Rowan’ın mektubu alarak, deriden bir keseye koyması, keseyi kalbinin üzerine yerleştirip dört gün sonra, geceleri Küba kıyılarına yanaşması, ormanlara dalarak ve üç haftalık bir geziyi yaya yaparak Garcia’ya mektubu vermesi benim burada uzun uzadıya anlatmayacağım şeylerdir. Anlatmak istediğim nokta şudur:

Cumhurbaşkanı Mc. Kinley Rowan’a Garcia adına yazılan bir mektubu vermiş, Rowan mektubun nereye gideceğini sormadan almış ve götürmüştü. Bu adamın tunç dan heykeli yapılarak her okula konmalı. Çünkü gençlere gereken yalnız bilgi değildir, şunu bunu öğrenmek değildir. İrade sahibi olmak ve bu sayede emanete sadık olmak, derhal harekete geçmek, enerjilerini bir başarı üstünde toplamak ve yapılacak işi yapmak, yani verilen mektubu Garcia’ya götürmektir.

General Garcia ölmüştür. Fakat daha başka Garcia’lar var. Bir çok çalışan ellere gereksinimi olan bir işi yapmak isteyeni bir insan yok ki, kendisine yardım edenlerin yozlaşmasından, beceriksizliğinden ve bir iş üzerinde bütün gücünü toplamak kayıtsızlığından acı acı yakınmasın.

Yarım yamalak yardım, sersemce dikkatsizlik, üzücü kayıtsızlık, isteksiz çalışma, her yerde hüküm süren kurallardır. Kendisine yardım için başkalarını okşamayan, yahut korkutmayan ya da rüşvet vermeyen kimse, bir iş başaramıyor. Bunları yapmadan başarıya ulaşmak ya bir mucizeye, ya da Allahın bir yardımcı melek göndermesine bağlıdır.
Aradan bir yüzyıla yakın zaman geçmesine rağmen hala bütün dünya Garcia’ya mektup götürecek adamı arıyor.

DALE CARNEGİE’nin “GÜZEL SÖZ SÖYLEME’ adlı kitabından

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir