Gana nerede bulunur, resmi dili, uçakla kaç saat, iklimi, başkenti, yüz ölçümü ve nüfusu.

0
471

Gana uçakla kaç saat?
İstanbuldan Gana’nın başkenti Akra ya ulaşmak için yaklaşık 7000 kilometre yolculuk yapıyorsunuz uçakla.
Kairedeki aktarma sırasında beklemelerle birlikte 11 saat sürüyor yolculuk. Kotoka hava limanı akvaba yazılarıyla dolu Ganada. Yerel dilde Akvava hoşgeldiniz anlamına geliyor.

Gana nerede bulunur, yüz ölçümü ve nüfusu.
Batı Afrika’da yer alan Gana eski bir İngiliz sömürgesi. 1957 Yılında bağımsızlığını kazanmış 23 milyon nüfusa sahip ülkenin 239.460 km/karelik yüz ölçümü var.
Filsidi sahilleri, Togo ve Burkina Faso onun komşuları.  Güneyinde Atlas okyanusuna kıyıları var Gana’nın sahillerinin toplam uzunlu 539 kilometre, ülke daha çok düz arazilere sahip.
Hızlı bir nifüs artışı var, yıllık nifüs artışı 2% e yakın.

Gana resmi dili nedir?
Resmi dili İngilizce ancak Aşante, Vefante, Boron, Dobömga gibi pek çok kabile dili konuşuluyor ülkede.

Gana nın iklimi.
Sahil kesiminde tropikal iklim yaşansa’da kuzeyde çöl iklimine yakın bir iklim var,
ülke yıl boyu sıcak. Yağmurlu mevsimlerde hava sıcaklığı biraz daha düşüyor. Ağaçlar yıl boyu yaprak dökmüyor bu ülkede, onlar her zaman yemyeşil duruyorlar.

Volta ırmağının üzerine baraj kurulunca çok büyük bir göl oluşmuş ve Volta golü dünyanın en büyük yapay golü haline gelmiş. Gana bayrağındaki yeşil uçsuz bucaksız Gana ormanlarını, sarı ülkede çıkarılan altını, kırmızı da bağımsızlık sırasında dökülen kanın sembolü. Ganin kuzeyi tamamen tozlu yollardan oluşuyor, toprak kırmızı renkte.
Kuzeyde en küçük köyde bile en az bir cami var Tamalı de. Gananın kuzeyinde bulunan Tamalı şehrının nifüsunun tamamına yakını Müslüman.

avatar
  Subscribe  
Bildir