Fren hidroliği değişimi ne zaman yapılır?

0
167

Fren hidroliği neden değiştirilir?
Zamanımızda, taşıtların çalışma temposu çok yüksek olduğundan, fren sıvısını her 20,000 km ‘de bir değiştirmek gerekiyor.
Gerçekten bir taşıtın hızı iki kat büyüyünce, frenleme için sarfedilen enerjiyi 4 kez artar, başka bir deyişle 4’le çarpılır. Bu da aşırı ısınmalara ve fren sıvısının buğulaşmasına yol açar. Bu bakımdan fren sıvısı kaynama noktasının çok yüksek kalması lazımdır. İşin kötüsü bütün fren sıvılarının çok su çekmeleridir.
Yeni bir sıvının kaynama noktası 230° C kadarsa, su içeriğinin artmasıyla, örneğin % 3 bir su içeriğiyle 150° C’ye düşer ve her frenlemede depodaki fren sıvısı düzeyinin değişmesiyle havadan nem çeker.

Bu nedenle fren sıvısı yaklaşık 20,000 km. sonunda (1 ila 2 yıl) eskir.
Eski (kullanılmış) fren sıvısı aşınmayı pek önlemediğinden sıvıda bulunan sudan ileri gelen aşınmayı geciktirmek için, fren sıvısını meydana getiren glikol türevlerine karmadık aşınma Önleyicileri katılır Fakat bu önleyiciler bütün motor yağlarına katılan ek maddeler gibi, yavaş yavaş koruyucu gücünü kaybeder. Böylece 1 ila 2 yıl sonunda aşınmanın sonuçları meydana çıkabilir. Fren silindirlerinin iç yüzeylerinin bozulmasıyla küpelerde anormal sürtünmelerin meydana gelmesi, arkasından da sızmalar ve kaçaklar.

Bu bakımdan, kullanılmış bu fren sıvısını en geç her 20 000 km ‘de bir değiştirmek zorunludur

Nizamettin Özbek

avatar
  Subscribe  
Bildir